Memleketten Öyküler

Hacıllı Köyü Ulaşım ve Kamp Rehberi

hacilli köyü

Hacıllı Köyü için İstanbul’a yakın kamp yapılacak yerlerden en iyisi diyebilirim. Hacıllı Köyü‘ne defalarca kampa gittim ve her döndüğümde özlüyorum. Yeşilliğin arasından akan nehri, keyifli bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz şelalesi, keşfetmesi oldukça zevkli olan mağarasıyla oldukça etkileyici bir yer.

Hacıllı Köyü‘ne dair sizden gelen sorulara yanıt olması açısından bu yazıyı yazıyorum. Keyifli okumalar:

hacıllı koyu

Nehir üzerinde kurulu salıncakta sallanabilirsiniz.

Hacıllı Köyü Ulaşım:

Kendi aracı olmayanlar için:

Hacıllı Köyü‘ne ulaşmak için herhangi bir toplu taşıma hizmeti yok. O yüzden önce Şile’ye ulaşıp; ardından Şile merkezden taksiye binmeniz gerekiyor. Şile’ye ulaşmak için Üsküdar’dan kalkan 139 numaralı İETT otobüslerine binebilirsiniz. Şile’den Hacıllı Köyü taksi ile ulaşım ortalama 90 TL tutuyor.

Taksiye binmek istemezseniz Şile merkezden otostop çekerek de köye ulaşabilirsiniz ama biraz zorlu olabilir.

Kendi aracıyla gidecekler için:

Hacıllı Köyü İstanbul’dan 100 km uzaklıkta. Şile’den sonra yollar virajlı olduğu için ulaşmak 2 saate yakın sürüyor.

Hacıllı Köyü‘ne ulaşmak için önce Şile’ye ulaşmalısınız. Şile’ye ulaştıktan sonra Ağva yoluna girip Tekeköy’e kadar gelmeniz lazım. Tekeköy’e ulaştıktan sonra karşınıza çıkacak Hacıllı Köyü tabelalarını takip ederek köye ulaşabilirsiniz.

hacilli koyu kamp

Bu fotoğraf Hacıllı’da yaz mevsiminde yaptığım kamptan. Sıcaktan köpecik bile baygın yatıyordu. 🙂

Hacıllı Köyü Kamp:

Hacıllı Köyü, İstanbul’da kamp yapmak için en güzel ve en güvenli yerlerden. Kamp alanının ortasından geçen nehrin kenarındaki düzlükler kamp için çok uygun. Hem doğanın kalbinde olduğu için şehirden uzaklaşmış oluyorsunuz hem de karşıdaki köye giderek ihtiyaçlarınızı giderebiliyorsunuz.

Köyün girişinde ‘Kamp yapmak isteyenler muhtarlığa bildirmek zorundadır.’ yazan bir tabela var. Biz hiç bildirmedik ama isterseniz köyden geçerken muhtarlığa uğrayıp kamp yapacağınızı bildirebilirsiniz.

Öncelikle söyleyeyim kamp yapacağınız yerde su, wc, elektrik gibi imkanlar yok. Kamp için herhangi bir tesis de bulunmuyor. Telefon şebekesi ya hiç çekmiyor ya da çok az çekiyor. Şebekenin çekmesi için tepeye doğru tırmanmanız gerek. Bunları göze alarak gitmeniz de fayda var.

hacilli kamp

Hacıllı’da Sonbahar’da yaptığım kamptan.

Kamp alanına gelmeden önce Şile’deki büyük marketlerde alışveriş yapmanızı öneririm. Özellikle yanınıza bol bol su alın. Hacıllı Köyü‘nde ufak bir bakkal var ama her türlü ihtiyacınızı karşılayacak düzeyde değil.

Son günlerde Hacıllı baya popülerleştiği için çöpünü bırakıp giden özensiz insanlar da gelir oldu. Lütfen gitmeden önce yanınıza çöp poşeti alıp bütün çöplerinizi poşetleyin. Kamp alanında geriye hiçbir şey bırakmayın.

Gece kamp yaparken çakal sesleri duyarsanız tedirgin olmayın bu bölgede çakalların olması çok normal ve tamamen zararsızlar.

hacıllı köyü nerede

Bizim kamp ekibi. 🙂

Hacıllı o kadar doğal bir yer ki kamp yaparken Karaca ile karşılaşmıştım. Hayatımdaki en güzel görüntülerden birisiydi. Bu tarz yabani hayvanları görebileceğiniz kadar doğal bir ortamda olacaksınız. Mümkün olduğunca doğaya saygılı şekilde kamp yapalım lütfen.

Yaz aylarında kamp yapmayı düşünüyorsanız Hacıllı’da gölgelik alan bulamayabilirsiniz. Bu yüzden yanınızda güneşten korunmak için bir tente götürmeniz iyi olur.

Benim Hacıllı’da kamp yapmak için favori mevsimim Sonbahar. Hacıllı en sakin ve en güzel halini Sonbahar’da alıyor. Size de önerim özellikle Sonbahar’da ziyaret etmeniz olur.

hacilli selale

Hacıllı Şelalesi’nin sonbahardaki hali.

Hacıllı Köyü’nde Yapılabilecek Aktiviteler:

Hacıllı Şelalesine Yürüyüş:

Yaklaşık 1.5 km’lik parkurda kamp alanından şelaleye yürüyüş yapabilirsiniz. Parkurdan ayrılmamak için nehri takip etmeniz yeterli. Oldukça keyifli bir rota, ağaçların arasından nehrin sesiyle yürüyüş yapmak insanı yormaktan ziyade dinlendiriyor.

Gürlek Mağarasını Keşfetmek:

Şelaleye ulaştıktan sonra bir üstteki şelaleye tırmanıp; orada bulunan mağarayı gezebilirsiniz. Mağaraya halatlar yardımıyla tırmanıp çıkıyorsunuz. Çıkması zorluyor diyebilirim. Mağara yaklaşık 140 metre uzunluğunda. Biz en sonuna kadar gittik. Yanınızda mutlaka kafa lambası veya fener olsun. Mağaranın dibi suyla kaplı ve içinde bolca yarasa var.

hacilli koyu selale

Kendinize güveniyorsanız şelalede böyle atraksiyonlar yapabilirsiniz. 🙂

Kaya Tırmanışı:

Hacıllı’da kaya tırmanışı yapmak için çok güzel rotalar var. Ben henüz denemedim ama tırmanış yapan bolca sporcuyla karşılaştım. Eğer tırmanış sporuyla ilgileniyorsanız Hacıllı Köyü’nü tercih edebilirsiniz.

Şelalede Yüzmek:

Şelale döküldüğü yerde ufak bir gölet oluşturmuş. Suyu biraz soğuk olsa da yürüyüşün yorgunluğunu yüzerek atabilirsiniz. 🙂

Herhangi bir sorunuz varsa aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Benim yaptığım gezileri ve çektiğim fotoğrafları takip etmek isterseniz: Instagram @mucahitmuglu

Yazar Hakkında

Mücahit Muğlu

Yorumlar

 • Merhaba.. bu rotada kamp yapamyi dusunuyorum yakin zamanda.. bu mevsimde cok kalabalik oluyor mu? İkincisi selaleye civarina cadir atabiliyormuyuz o bolge nasil kampi kurmak icin..

  • Bu mevsimde özellikle hafta sonları kalabalık oluyor. Şelale civarına kamp atanları gördüm ama önermem. Şelaleye yürüyüş yapan herkes o rotadan geçeceği için rahatsız olabilirsiniz.

 • merhabalar, gelecek hafta sonu için kamp planımız var, günü birlikçilerden uzak , bak şurası güzel dediğin bir nokta varmı ? mümkünse aracımızıda yakına park etmek istiyoruz

 • Merhabalar. Kamp yapmak eşimle hayalimizdi,gerçekleştirmek adına sizinde tavsiyelerinize uyarak tüm hazırlıklarımızı yapıp 17 Ekim P.tesi günü Hacıllı’ya gittik.Derenin yanına çadırımızı ve hamağımızı kurduktan sonra bahsettiğiniz şelaleyi ve mağarayı görelim diye epey bi yürüdük ama göremedik.Akşamüzeri geri dönüp ocağımızı yakıp çayımızı demleyip içtiğimiz sırada köpeklerin ürkütücü havlama seslerini duyduk ve korkmaya başladık.Eşime her ne kadar korkmayalım zararsızlarmışbu yazınızda okumuştum gitmeden:) )desemde içimizdeki ürpertiyi atamadık ve erkenden uyuduk.Gece boyunca köpek havlamaları devam etti.Ertesi gün kahvaltıdan sonra şelale ve mağara merakıyla çıktık yine yola ve yine bulamadan geri döndük.Geri dönüşte 4 gençle karşılaştık şelale nerde diye bize sordular.Biz bulamadık siz bulursanız bize de söyleyin dedik,gittiler.Döndüklerinde onlar da bulamadıklarını söylediler,nerde bu şelale ve mağara ? Bizim az ötemizde kamp yapan bir çift daha vardı ve gitmeye hazırlanıyorlardı.Onlar demesin mi gece 5 tane kurt geldi,biz arabada uyuduk.Sonrasında bizde toparlanmaya başladık artık ve ikindi gibi döndük..
  Sizin tavsiyelerinize uyarak sonbaharda gittiğim için çok mutluyum.Sonbaharın tüm renkleri,sakinliği,dinginliği.Yaprakların arasında oturup akan dereyi izlemek. Huzurluydu. İlk kamp deneyimimizdi ama son olmayacağının kararını verdik o gün.Bir daha ki gidişimiz yaza olacak inşallah. Tavsiyelerinize teşekkürler..

  • Kurt bişey yapmaz insana. Ağır geçen kışlarda acıkıp başka çaresi de kalmazsa o zaman insana saldırabilir. Yani korkmanıza gerek yok.

 • Arkadaşlar bir köy halkı olarak oraya gelen sizlerden mutlu değilim ve tüm köy değil, bu kadar pis insanlar olamaz şelalenin dibine çadır kurmuşlar, taşımak zor gelmişki yedikleri tencereleri yemekleri çöpleri kırılan kapm sandalyelerini dahi bırakmışlar nasıl bir insanlıktır bu evlerinin ortasına da mı çöplerini bırakıyor bu insanlar her gelen 1 tane pisliğini bıraktığı için heryer çöp içinde kalmış ramazan bayramında oradaydım dolaştım denk geldiğim kampçılara gördüklerime kızdım, bazı yerlerini geçişlerini kapattı tarla sahipleri ekili yerlere girmişler, karpuzlaru çalmışlar, vs vs, insanlığını kaybetmiş toplum olmuşuz. olmaz bu kadar ya, biz kimseyi istemiyoruz mahvettiniz derelerimizi. Kim atıyorsa, kim bırakıyorsa çöpleri elleri kırılsın inşallah..

  • Merhabalar bu bölgede ayı olma ihtimali hemen hemen hiç yok. Çakallara denk gelmeniz olası fakat artık oldukça kalabalık olduğu için yaban hayatı bölgeden uzaklaşmıştır.

Yorum Bırak