Memleketten Öyküler

SÜLÜKLÜ GÖL REHBERİ

sülüklü göl

Batı Karadeniz’in en muhteşem doğal güzelliklerinden birisi olan Sülüklü Göl, Bolu-Sakarya il sınırında; tamamiyle ormanlarla kaplı bi coğrafyanın tam ortasında yer almakta. Ulaşımı daha çetrefilli olduğundan, çevresindeki diğer göllere nazaran daha iyi korunmuş bir alan diyebilirim. Sülüklü Göl, yürüyüş, kamp ve diğer çoğu doğa aktivitesi için en ideal rotalardan.

sülüklü göl

Telefon şebekelerinin çekmediği Sülüklü Göl, her şeyden uzaklaşıp; doğanın kalbinde zaman geçirmek isteyenlerin oldukça hoşuna gidecektir. Kamp yapmanın serbest olduğu göl çevresi, her mevsimde kamplamaya elverişli durumda.

Göl ismini nereden alıyor diye araştırdığımda; zamanında gölde bulunan ve tedavide kullanılan sülüklerden dolayı Sülüklü Göl dendiğini öğrendim. Gölün bölgede bilinen bir diğer adı ise Sarıgölcük’müş. Göle bırakılan balıkların çoğalması sonucunda gölde bulunan sülüklerin soyu tükenmiş.

Sülüklü Göl Hakkında Kısa Bilgiler:

 • Göl 1070 metre rakımda yer alıyor.
 • Tektonik hareketler sonucunda oluşmuş bir heyelan set gölü.
 • Sülüklü Göl’ün çevresinde yürüyüş yaparak ulaşılabilecek 2 göl daha yer alıyor.
 • Gölden ayrılan Tavşansuyu Deresi’nde kırmızı benekli alabalıklar yaşamakta.
 • Çok nadir yerler hariç telefon şebekeleri çekmiyor.
 • Çevresinde herhangi bir işletme bulunmuyor.
 • Yemek yiyebileceğiniz en yakın mekan 9 km uzaklıkta.
 • Balık tutmak ve avlanmak yasak.
 • Göl yakınlarında elektrik bulunmuyor.
 • Belediyenin inşaa ettiği tuvaletler mevcut.
 • Temiz su ihtiyacı için musluk bulunmakta.

Sülüklü Göl Ulaşım:

Eğer Sülüklü Göl‘e İstanbul’dan gitmeyi düşünüyorsanız ortalama varış süreniz 3 saati buluyor ve yaklaşık olarak 200 km uzaklıkta. İstanbul’dan yola çıkarak, Pendik istikametinden Ankara’ya doğru; E-80 karayolu üzerinden Gebze, Kocaeli, Sapanca Gölü, Akyazı ve Dokurcun Köyü rotasını takip ederek ulaşabilirsiniz. Dokurcun Köyü’ne vardıktan sonra yol üzerinde Sülüklü Göl tabelasını göreceksiniz. Sapaktan döndükten sonra kısmen taşlık toprak bir yoldan 9 km ilerlerseniz Sülüklü Göl‘e varacaksınız.

Her ne kadar yüksek arazi araçlarıyla gidilmesi gereken bir rota olsa da biz normal sedan araçla göle çıkmayı başarabildik. Yüklediğim fotoğraflardan sonra; gelen mesajlara bakacak olursak aracın altını vurup yolda kalan birçok kişi olmuş. Özellikle yağışlı dönemlerde ulaşım için yüksek arazi araçlarını tercih etmekte fayda var.

Sülüklü Göl Kamp:

Sülüklü Göl’de kamp yapmaya karar verdiyseniz mevsimine göre yanınıza mutlaka kalın kıyafetler ve sizi sıcak tutabilecek bir uyku tulumu alın. Geceleri oldukça soğuk olabiliyor. Keyifli bir kamp için ekipmanlarınız eksiksiz şekilde gitmenizi öneririm.

Göl çevresinde temiz su ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir çeşme ve kullanabileceğiniz bir tuvalet bulunmakta. Şarj vs. için kullanabileceğiniz herhangi bir elektrik kaynağı yok. Ayrıca telefon şebekeleri çekmiyor.

Sülüklü Göl‘de yakacak odun sıkıntısı bulunmuyor. Yerden toplayacağınız kuru dalları ateş yakarken kullanabilirsiniz. Beni dinleyecek olursanız her ihtimale karşı yanınızda kamp ocağı bulundurun. Ateş yakamayacağınız yağışlı günlerde kamp ocağını rahatça kullanabilirsiniz. Ben kamplarda çok nadiren ateş yakıyorum.

Bana göre Sülüklü Göl’de kamp için tercih edilecek en güzel mevsimlerden birisi Sonbahar. Kızıl tonlar ile gölün ortasında yer alan, ortasından kırılmış ağaç parçaları oldukça mistik bir hava oluşturuyor. Yanınıza mutlaka fotoğraf makinesi alın yoksa göreceğiniz görüntülerden sonra oldukça pişman olursunuz. 🙂

Ormanın içerisinden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz diğer gölleri de ziyaret etmeyi unutmayın.

sülüklü göl

Bizim Sülüklü Göl’de yaptığımız kampa gelecek olursak; biz Sülüklü Göl‘e vardığımızda birçok kampçı ile karşılaştık. Kamp için böylesine tercih edilmesinin sebebi son günlerde artan popülaritesinden olsa gerek. Kalabalık olması bizi biraz üzse de göl ve orman manzarası her şeyi unutturdu. Yalnızca, gece de dahil olmak üzere gün boyunca duyduğumuz tüfek atışı sesleri oldukça rahatsız ediciydi. Her köşede silah atmak yasaktır tabelaları olsa da ormanın içerisinden sürekli atış sesleri geliyordu. İlk kampınız olacaksa bu seslerden tedirgin olmanız olası bir durum. Seslere aldırış edip korkmanıza gerek yok bunu da belirtmiş olayım.

Sülüklü Göl hakkındaki sorularınızı aşağıya yorum yazarak sorabilirsiniz.

Tüm fotoğraflarımı takip etmek isterseniz Instagram adresim: @mucahitmuglu

Yazar Hakkında

Yol Öyküleri

Yorumlar

 • Merhabalar, kamp için ocak ayı sonu hakkında soyleyebileceginiz birseyler var mı. Mesela ormanlık bir alan olduğu için domuz veya ayı var mı ya da ateş yakmak ilgili bir sıkıntı yasarmiyiz? Ayrıca binek aracıyla gole ulasamazsam ne kadar yakına gidebilirim gibi.

  • Merhaba, Ocak sonu hava şartları oldukça zorlu olabilir. Sülüklü Göl çevresinde aktif bir yaban hayatı bulunuyor ama sizi rahatsız etmeyeceklerdir. Ayı ve domuz oldukça çekingen hayvanlardır, insanlardan mümkün olduğunca uzak dururlar. Binek araçla gölün dibine kadar ulaşabiliyorsunuz. Ateş yakmak serbest ama kamp tüpü ve ocağı götürmeniz daha iyi olacaktır.

 • merhaba, nisan gibi düşündüğüm rotadır sülüklü göl. tabi mevsim hakkında bilgi verirseniz netleştirmiş olacağım 🙂 şimdiden tşkler.

 • Merhaba, mayıs sonu haziran başı gibi buraya bir plan yapmak istiyorum fakat çok kalabalık olur mu sizce? eylül-ekim’i beklersekte yaz bitimi olduğu için çevre harap edilmiş olur mu diye tedirginim..

  • Merhaba, ilkbaharda ayrı sonbaharda ayrı güzel oluyor ama maalesef artık oldukça kalabalık hale geldi. Yine de kışa doğru sakinleşmeye başlar.

 • Merhaba haftasonu gitmeyi dusunuyoruz, orada kampcilarla karsilasma olasiligimiz nedir? Malum ilk kampimiz ve yapayalniz kalmai istemiyoruz..

 • Merhabalar, temmuz ayının ilk haftası gitmek kısmet oldu. Tabiat her şeyiyle harika. Fakat hafta sonları aşırı kalabalık oluyor. Kalabalık olduğu vakit çadır kurmak için düz zemin bulmak çok zor oluyor. Hele gündüzleri piknikçiler de denk gelirse tam curcuna oluyor. O sebeple mümkünse hafta içini tercih etmenizi öneririm. Son olarak, gidenler pek de saygı göstermemişler doğaya ve sonradan gelenlere.

  • Kesinlikle katılıyorum. Sülüklü Göl her geçen gün daha da kalabalıklaşıyor maalesef. Hafta sonu gitmek hayal kırıklığı olabilir. Hafta içi gidilmesini öneririm.

 • Silah sesiyle ilgili olarak bir bilgilendirme yapmak istedim, ateş etmeyiniz yazısı silah sesleri duyup , heveslisi varsa kalkışmasın diye konuluyor. Bölgede yabani hayvanlar olduğu için, gece konaklayanlar açısından tehlikeyi aza indirebilmek için, hayvanlar biraz ürküp fazla inmesinler diye, çalışanlar tarafından önlem olarak atılan silahların sesleri. Ara ara yapılır. Dikkat ettiyseniz sadece bi kaç eldir, devamı olmaz.. Bu neredeyse gittiğim tüm tabiat parklarında özellikle fazla turistik ve kalabalık olmayan tabiat parklarında karşılaştığım birşeydi. . Alana ayı inmesi sonucu istediğimiz yardım esnasında öğrenmiştik bir kampta. O tecrübeye kadar bizde aynı yorumu yapıyorduk. Silah kullanmayın denilen yerde gece vakti bu nedir acaba diye söyleniyor insan.

  • Bu öyle bir durum değil bahsettiğim keyfi atışlar ve onlarca kez yapılıyor. Bir kere tabiat parkında ateş edilmesi tamamen yasak olmalı. Ayılar inmesin diye ateş ediliyor olması bile bu durumu normalleştiremez. Yabani hayvanlar zaten insanların olduğu yere uzak durma eğilimindedir. Silah sesi olmasa dahi oradaki koku ve diğer sesler onların gelmesini engellemez. Ateş ederek çevredeki canlıları rahatsız etmek oldukça gereksiz.

  • Kışlık tulumlara yakın bir tulum öneririm. -5 konfor derecesi olan bir uyku tulumu yeterli olur diye düşünüyorum.

 • Kasım ayı ortalarında gitmeyi planlıyorum.Soğuk ne kadar etkili olabilir. yani 0 ın altına düşmez dimi? Alanda tek başıma çadır kurduğumu varsayarsak vahşi hayvan gelme olasılığı nedir? Alanda korucu bulunmaktamıdır ? teşekkürler.

  • Çevrede bulunan insan hareketliliğinden dolayı yabani hayvanlarla karşılaşma olasılığınız düşük.

Yorum Bırak