Memleketten Öyküler

Kaz Dağları Kamp ve Gezi Rehberi

kaz dağları kamp 2

Kaz Dağları, doğaya kaçmak için İstanbul’a yakın yerler arasında en ideali. Temiz hava, yemyeşil doğa ve yüzebileceğiniz harika şelaleler var.

Ben bu yazıda Çanakkale sınırları içerisinde kalan Kaz Dağı Milli Parkı‘ndan bahsedeceğim. Burası  Bayramiç’in Evciler Köyü’nün 5 km ilerisinde yer alıyor ve bu bölgeye Ayazma deniliyor. ( Bayramiç’ten Evciler Köyü 35 km, Evciler’den Mesire Alanı 5 km)

kaz dağları kamp

Kaz Dağları doğayla bütünleşik bir yer..

Bu alan normalde kamp alanı olarak geçmiyor ve her yerde kamp yapmak yasaktır tabelaları bulunuyor. Türkiye’nin çoğu yerinde olduğu gibi yasak olduğu halde kamp yapabileceğiniz yerlerden. 🙂 Hatta kamp yapmaya son derece müsait bir yer. Mesire alanının tam ortasından geçen bir nehir var. Bu nehir boyunca suya yakın şekilde kamp kurabilirsiniz. Su ihtiyacınızı karşılamak için nehri ya da çoğu yerde yer alan pınarları kullanabilirsiniz.

kaz dağları 1

Kaz Dağları Buluşması’nda çektiğim bir fotoğraf.

Bahsettiğim nehri takip ederseniz karşınıza bir şelale çıkıyor ve şelalenin döküldüğü alan doğal bir havuz oluşturmuş. Suyu inanılmaz derecede soğuk ama yine de yüzülebilir. Nisan ayında bile defalarca yüzdük, harika hissettiriyor.

kaz dağları

Kamp alanına yakın, yüzebileceğiniz şelale.

Mesire alanında içerisinde şiddetli şekilde su akan mağaralar var. Tabelalara bakarak bu mağaralara ulaşabilirsiniz. Mağarada akan su serinliğiyle birlikte harika bir ortam oluşturmuş. Oturup keyif yapmak için harika bir yer.

kaz dağları kamp 1

Hamakta uyumayı da tercih edebilirsiniz. 🙂

Kaz Dağı Milli Parkı‘nda kamp yaparken; gece gökyüzüne bakınca, hayrete düşeceksiniz. Eğer hava açıksa binlerce yıldız çok net bir şekilde izlenebiliyor. Gece yürüyüşü yapmanızı, ürpertici olsa da, öneririm. 🙂

kaz dağları gecesi

Bahsettiğim yıldızlar. 🙂

Bu bölgede yapabileceğiniz bir başka etkinlik ise zirveye yürüyüş yapmak. Yürümeniz gereken yol baya bir dik ve uzun olsa da yürümeye değer. Yukarı çıktıkça mermer ocaklarıyla karşılaşacaksınız. Eskiden açılan bu ocaklar şimdi kullanılmıyor olsa da çok farklı yer şekilleri oluşturmuş. Buralarda oturup dinlenip yola devam edebilirsiniz. Zirveye çıkıp inmek kondisyonunuza göre yaklaşık 5-6 saat sürüyor. Sabah erken saatlerde bu yürüyüşe başlamakta fayda var.

taş ocakları

Bahsettiğim, zirve yolundaki mermer ocakları.

Kaz Dağı Milli Parkı’nda yemek yiyebileceğiniz bir tesis mevcut. Bu tesiste canlı alabalık da satılıyor ve isterseniz pişiriyorlar. Ayrıca kullanmak için lavabo ve tuvaletler de bulunuyor. Önermiyorum ama bölgede ateş yakmak da sorun olmuyor. Yine de yanınıza kamp ocağınızı almanızda fayda var.

Herhangi bir sorunuz varsa aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Benim yaptığım gezileri ve çektiğim fotoğrafları takip etmek isterseniz: Instagram @mucahitmuglu

Yazar Hakkında

Mücahit Muğlu

Yorumlar

  • Kulculerdeki termal otelin bungalov evlerini yaparken gitme fırsatı bulmuştum ayazmaya gerçekten müthiş dinlendirici telefon falan derdin de yok ne elektrik ne telefon imkanın var tamamen doğa. Özüne diyebileceğin nadir yerlerdendi.

  • Merhabalar,
    Ben ve arkadaşlarım 24 temmuz da kazdağlarında kamp yapmayı düşünüyoruz ama gereksiz ücretler canımızı sıktı. Milli parkta kendi başımıza kamp yapma ve ateş yakma olanağımız varmıdır? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
    İyi günler,

Yorum Bırak