Seyahat İpuçları

Kamp Korkusu Nasıl Aşılır?

kamp korkusu

Kamp yapmak istiyorum ama korkuyorum.’ diye o kadar çok mesaj aldım ki böyle bir yazı yazmak istedim.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum kamp yapmaktan korktuğunuz için kendinizi kötü hissetmenize gerek yok. Ben dahil birçok kampçı ilk kampını yaparken tedirgin olmuştur. Büyük çoğunluğumuz beton duvarlar arasında, apartman dairelerinde yetiştiğimizden; bir branda parçası içerisinde ormanın ortasındayken tedirgin olmamız oldukça normal. İlk zamanlarda yaşanan bu korku ve tedirginliğin; ilerleyen zamanlarda, hatırladığımızda gülümsediğimiz güzel anılar olarak kalacağından emin olabilirsiniz.

kamp yapmak

Aslına bakacak olursak günümüzde doğal alanlar şehirlerden çok daha güvenli. Bence doğada kötü bir durumla karşılaşma olasılığınız şehir ortamına göre çok daha düşük. Ülkemizde insanı yem veya tehdit olarak gören canlılar bulunmadığı için kamp yapmak dünyanın diğer yerlerine göre çok daha güvenli diyebilirim.

İlk kampınızı yapacaksanız ve bu konuda tedirgin hissedip; nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız aşağıya yazacaklarımı okuyup uygulayabilirsiniz.

Kampta tüm gecenizi geçirmeden önce doğaya alışma süreciyle başlayabilirsiniz. İlk zamanlar doğaya çıkıp küçük yürüyüşler yapabilirsiniz. Piknik çantanızı hazırlayıp doğada kahvaltı yapabilirsiniz. Yani doğada bolca zaman geçirip, akşam eve dönerek; tedirgin olacak herhangi bir durum olmadığına kendinizi alıştırabilirsiniz. Hatta müstakil evde yaşıyorsanız bahçeye çadır kurup bir gecenizi orada geçirebilirsiniz. Tüm bunlar olaya alışmak açısından oldukça faydalı olacaktır. 🙂

Kamp yapmak isteyen ve aklında soru işareti olanlar için ikinci önerim;

İlk kampınızı yalnız başınıza yapmaktansa grup halinde gidilen kamplardan birine dahil olabilirsiniz. Toplu halde yapılan kamp etkinlikleri kamp olayına alışmak ve tedirginliği atmak için en ideal ortamlardır. Böyle grupça yapılan etkinlikleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz.

kamp grubu

Bizim kamp ekibi. 🙂

Birlikte kampa gidecek bir topluluk bulamadıysanız ya da herhangi bir gruba dahil olmak istemiyorsanız üçüncü öneriye geçebiliriz. 🙂

İlk kampınızı ıssız ormanda yalnız başınıza yapmaktan ziyade kamping alanlarında güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye’de birçok yerde bulunan kamping alanlarında; çoğu ihtiyacınız düşünülerek kamp için ideal ortam sağlanıyor. Tek başınıza gitseniz bile orada bulunan diğer kampçılarla vakit geçirerek; tedirgin olmadan kamp yapmaya alışabilirsiniz. Bu tarz kamp alanlarından elektrik, wc, duş gibi birçok imkan bulunuyor. Birçok kişi için doğada tuvalet ihtiyacını gidermek bile büyük sorun olduğu için kamping alanları ideal ortamı sunuyor.

kampçılık

Yedigöller’de yaptığım bir kamptan..

Dördüncü önerim ilk kamplarınızı sıklıkla tercih edilen popüler kamp yerlerinde yapmanız yönünde olacaktır.

Yedigöller, Borçka Karagöl gibi birçok kampçının uğrak yeri olan bölgeler kamp açısından daha güvenli ve problemsiz yerlerdir. Çevrede kamp yapan başka insanlar olacağından üzerinizdeki tedirginlik büyük ölçüde azalacaktır.

kamp

Yedigöller kamp için en güvenli yerlerden.

Beşinci önerim ise eğer köpeğiniz varsa kampa onunla birlikte gitmeniz.

Yanınızda bulunan sadık dostunuz sizi çok daha güvende hissettirecektir. Ben yanımda köpek götürmesem de kamp yaptığım yerlerde her zaman bir köpek dost edinirim. Geceyi çadırımın yanında benimle birlikte geçirmesi bana güven verir. Gece en ufak harekette havlayarak sizi herhangi bir tehlikeye karşı uyarır. Kampa köpeğinizi de götürmek hem onun doğada güzel vakit geçirmesini sağlar hem de sizi rahatlatır.

köpekle kamp

Salda Gölü’nde bu arkadaşla kamp yapmıştım. 🙂

Kamp yapmaya yeni başladığınızda gece duyacağınız en ufak ses bile sizi tedirgin edecektir ama hiç aldırmayın. Aslında çoğu korkumuz bizim kafamızda kurguladığımız şeylerdir ve büyük bir çoğunluğu gerçekleşmez. İleride kamp anılarınızı hatırlayıp mutlu olacağınızı unutmayın. Ben dahil birçok kişi aynı yollardan geçti ve geçmeye devam ediyor. Kamp yapmaya yeni başlayacaksanız umarım bu yazı faydalı olur.

Tüm soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Paylaştığım tüm kamp fotoğraflarımı Instagram: @mucahitmuglu ‘dan takip edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mücahit Muğlu

Yorumlar

  • En çok katıldığım nokta kafamızda kurguladığımız şeylerin bizi tek küçük bir hışırtıda korkuya düşürmesi. Benim en büyük hayallerimden biridir, çok büyük sayılmaz ama bi gün mutlaka olucak. Teşekkür ederim bilgileriniz için.

  • Öneriler harika olmuş. Bir de kamp yapılacak mevsimi de ekleyebiliriz belki. Yağışlı ve soğuk geçen zamanlarda ilk kamp deneyimini yaşamak caydırıcı olabilir. Daha rahat edeceğiniz mevsimleri seçebilirsiniz 🙂

  • Rüzgar almayan yerleri seçmeniz başlangıç için iyi olacaktır. Kuvvetli rüzgarlarda aklınızdan sizi uyutmayacak bir çok düşünce geçebilir. 🙂

  • Çocukken ailemle şileye gider çadırda kalırdık. Evlendikten sonrada balayından sonra ilk tatilimizi fethiyede çadır kampında yapmıştık bu senede kendi çadırımızı alarak hergin 1 koy gezerek yaptık çadır kesinlikle mükemmel bir olay doğa ile baş başa kaldığınız en güzel durum. Korkulacak tek şey insanlardır. Hayvanlar değil.

Yorum Bırak