Memleketten Öyküler

Türkiye’nin Maldivler’i: Salda Gölü

salda gölü

Türkiye’de birçok noktayı görme ve kamp atma fırsatım olmuştu ama Salda Gölü‘ne hiç yolum düşmemişti. Fotoğraf ve videolarına denk geldikçe ‘Mavinin böyle bir tonu mümkün mü?’ diye içimden geçiriyordum. Bunu kendi gözlerimle görmek için, ani bir kararla Burdur’a otobüs biletini kestirdim ve bu muhteşem güzelliğe doğru yola koyuldum.

salda golu

Salda Gölü’yle ilk bakışmam. 🙂

Salda Gölü hakkında genel bilgileri vereyim öncelikle:

Salda Gölü, Türkiye’nin en derin ve en temiz temiz göllerinden birisi olarak geçiyor. Turkuaz rengi suyu ve bembeyaz kumsalı ile Türkiye’nin Maldivler’i deniliyor. Salda aslında bir krater gölü ve tektonik hareketler sonucunda oluşmuş. 184 metre derinliğine rağmen en derin bölgelerinde bile su bitkileri bulunuyor. Salda’nın gizemi yalnızca derinliğinde yatmıyor; Salda Gölü‘nde bulun kayalar ve çakıllar Mars’taki toprağın özelliklerini taşımaktaymış.

Tektonik bir krater gölü olduğundan, Salda’nın suyu soda ve magnezyum bakımından zengin. Zaten bu eşsiz beyaz plajın sırrı da içerisindeki magnezyum oranıymış.

Salda Gölü‘nün killi yapısı çamur banyosu için de oldukça uygun. Suyunun cilde iyi geldiği söyleniyor. Çevresindeki yer şekilleri Pamukkale Travertenleri’ni andırıyor.

salda gölü

Salda Gölü’nün muhteşem beyaz kumsalı.

Salda Gölü Ulaşım:

Salda Gölü‘ne Burdur’dan, Denizli’den ve Antalya’dan ulaşabilirsiniz. En kolay ulaşım Burdur’dan olduğu için ben ilk önce Burdur’a geçtim.  Salda Gölü’nden geçen otobüsler Burdur Otogarı’ndan saat başı kalkıyor. Yeşilova Otobüsleri diye sorarsanız size göstereceklerdir. Ulaşım ücreti 10 TL. Otobüste muavine Salda Gölü‘nde ineceğim derseniz sizi Yeşilova Halk Plajı’nda indiriyor ama burası beyaz kumların yer aldığı Maldivler kısmı değil. Orada inmeyip 10 dk daha ilerideki Salda Köyü ayrımında ineceksiniz. (Caminin bulunduğu yol ayrımında.) İndikten sonra yürüyerek göl kenarına ulaşabilirsiniz. Aracı olanlar da araçla göle oldukça yaklaşabiliyorsunuz. Motorlar ise gölün dibine kadar gelebiliyor.

salda gölü

Ben çadırımı Beyaz Adalar’a karşı kurmuştum.

Salda Gölü’nde Kamp ve Konaklama:

Benim Salda’ya gitmemde ki asıl amaç orada kamp atabilmekti. O yüzden tüm ekipmanlarımı yanıma alarak hazırlıklı bir şekilde geldim. Kamp için ilk günü muavinin yanlış yönlendirmesiyle farklı bir yerde geçirsem de toplamda 2 gece kaldım Salda Gölü’nde. Sizler de kamp yapmak istersiniz diye tecrübelerimi aktarmak istiyorum.

Elektrik, market, duş gibi imkanları olan bir yerde kamp yapmak isterseniz Yeşilova Halk Plajı buna çok uygun. Bu bölgede kamp atmak da ücretsiz. Fakat beyaz kumdan oluşan sahil burada yok ve suyu diğer kıyılar gibi temiz değil. İsterseniz çadırınızı buraya kurup, gün içerisinde beyaz kum tepeleri olarak adlandırılan diğer kıyıya gidebilirsiniz. Yeşilova Halk Plajı‘nda çadırı olmayanlar için çadır kiralama imkanı var. Ayrıca kamp yapmaya sıcak bakmıyorsanız burada yer alan bungalowlarda da konaklayabilirsiniz.

Maldivler denen beyaz kum tepelerinde kamp yapmak artık yasaklandığı için Yeşilova Halk Plajı dışında bir alternatifiniz olmayacaktır.

Salda Gölü çevresinde kamp atarken lütfen ateş yakmayın. Bembeyaz kumsallar bilinçsizce ateş yakan insanlar yüzünden çok fazla zarar görüyor. Yanınıza alacağınız ufak bir kamp ocağı yemek ihtiyaçlarınız için yeterli olacaktır.

Ayrıca göl kenarına kamp atarım araçtan da son ses müzik açarım kafasında biriyseniz Salda Gölü’ne hiç uğramayın bile. Kamp yaparken son ses müzik açmış saygısız insanlar yüzünden keyfimiz fena halde kaçmıştı.

salda gölü kamp

Yeşilova Halk Plajı’nda kamp attığım sahil.

Salda Gölü’nde Yüzmek:

İnsan Salda Gölü’nün o turkuazını görünce yüzmeden edemiyor. Gölü her gördükçe içimden bir an önce suya atlamak geliyordu. Tabii suyu biraz soğuk olduğu için uzunca bir süre cesaret edemedim. 🙂

Salda Gölü hakkında suyuna asbest karıştığına ve zehirli olduğuna dair iddialar var. Biz gölde hem yüzerek hem de suyunu içerek bu iddiaları çürüttük. 🙂 Suyu biraz soğuk olsa da rahatça yüzebilirsiniz. Bahsettiğim beyaz kum tepelerinin olduğu yerde çok güzel bir sahil şeridi var. Yüzme bilmeyenler de beyaz kum adalarının olduğu yerde rahatça suya girebilir. Su seviyesi uzunca bir süre boyu geçmiyor ama yine de temkinli olmakta fayda var. Bazı yerler bataklık halini almış. Yüzerken su yılanlarına rastlarsanız da tedirgin olmanıza gerek yok tamamen zararsızlar. 🙂

yeşilova halk plajı

Yeşilova Halk Plajı’nda yaptığım kamp.

Salda Gölü’nde Yapılacak Şeyler:

-Kamp atabilirsiniz,

-Göl çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz,

-Turkuaz rengi suyunda yüzebilirsiniz,

-Etraftaki ormanlık alana yürüyüş yapıp göl manzarasını yukarıdan seyredebilirsiniz.

-Cilde yararlı olduğu bilinen, çamur banyosu yapabilirsiniz.

-Çevredeki ormanlık alan ve düzlüklerde piknik yapabilirsiniz.

Sorularınızı aşağıya yorum yazarak sorabilirsiniz.

Tüm fotoğraflarımı takip etmek isterseniz Instagram adresim: @mucahitmuglu

Yazar Hakkında

Mücahit Muğlu

Yorumlar

 • Merhaba bir konu hakkında tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum mail atarak size ulaşsam yardımcı olur musunuz acaba ???

  • Bu sorunun yeri burası mıydı bilemedim ama cevaplayayım. 🙂 Bu işe yıllar önce maddi beklentim olmadan başladım, şu an yaptığım işbirlikleri ile para kazanabiliyorum.

 • Harika görünüyor ! En çok görmek istediklerim listesinin ilk sıralarında..
  Güzel fotoğraflarınız ve yazınız için teşekkürler ??

 • Atmosfer harika hocam?Müzik dinleyenlerden rahatsız olduk demişsin kamp yapılan bölgedeki yoğunluk ne durumda. Gece bölgede sadece siz mi vardınız?

 • Tesekkurler Mucahit bey…gercekten inanilir gibi değil…burdur golu ile ayni göl degil sanirim…dun tv de gordum burdurun ve cevresinin kanalizasyonu burdur golune akiyormus algler v.s diye gidiyordu haber …

 • Valla salda gölünün adını duyali daha pek fazla olmamıştı ki siz gidiverdiniz oralara?sonra bi kaç gün gecti bi arkadaşım da gidivermis benden habersiz ?o kadar güzel anlatmissiniz ki çok gidesim var ?insallah yolumuz düşer oralara?

 • Sizin yazınızla öğrendiğim bu maldivler fragmanını.ve bu yaz tatil planlarımız arasına girdi bile?teşekkürler ?

 • Cok güzel bir yazı olmus, tesekkurler :)Burdurluyum ve çocukluğum dahil en az 10 yıl ailecek Salda Gölün’de kamp yaptik, cok güzel anılarım var o anlattığınız yerlere dair, kendimi bildim bileli de her yaz babanneden tutun da en küçük torunlara kadar büyük bir grupla aile pikniklerini orada yapariz :), en guzel zamanlarini Salda Gölünde geçirmiş biri olarak herkese öneririm :), yüksek sesli müzik konusunda benm de bir anim var hatta Tarkan in şımarık albümü zamanindan, bir gün anlatmak da isterim :), bir de eskiden ben cocukken üniversite öğrencilerinin kampları olurdu ve aksamlari tiyatro, dans gösterileri yaparlardi, cok güzel kamp zamanlariydi… Salda golü için eklemem gereken bi kaç şey var, güneşi cok yakar, farketmezsiniz o tatli esintisiyle birden yaniverirsiniz, geceleri de cok serin olur, hani buzz gbi uyumak denir ya iste oyle rahat bir uyku… :)) herkese iyi eglencelerr

 • Merhaba bişey sormak istiyorum ? Bende blog açmak istiyorum ama arkadaşlarım “insanlar artık okumuyor blog devri eskide kaldı artık herkes youtube açıyor” diyorlar. Sizce açmalımıyım önerirmisiniz? Yoksa açma boşuna mı dersiniz ?

 • Merhaba:) Mayıs ayının başında kamp yapmayı düşünüyoruz Salda gölünde. Bazı bloglarda salda gölünde kamp yasak diyor. Size kamp kurarken böyle bir uyarı da bulunuldu mu? Çünkü tam sizin çadırınızın olduğu yerde kamp yapmak istiyoruz, eğer olmazsa biraz hayal kırıklığı olacak. Ayrıca kamp hikayeleriniz hiç eksilmesin, bizlere ilham oluyorr✨✨🙏🏻

 • motorla samaldivler kısmına gidebilir denmişiniz bi bşka video da baskısının tabi bataklıl giydi dere gibi yerden karsıya geçtiler

Yorum Bırak