Memleketten Öyküler

Düzce’de Gezilecek Doğa Harikası 7 Yer

Düzce, doğal güzellikleriyle her gittiğimde beni oldukça şaşırtan ve kendisine hayran bırakan bir şehir oldu. Saklı Cennet olarak neden anıldığını Düzce’ye gidince çok daha iyi anlıyoruz. Barındırdığı güzelliklerle tam anlamıyla bir Saklı Cennet diyebilirim.

Düzce’yi gezip görmek isteyenler için en beğendiğim 7 güzelliğini sizlerle de paylaşmak istedim. Düzce‘de bulunan bu güzelliklere dair herhangi bir sorunuz olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Efteni Gölü:

Efteni Gölü Düzce’nin Gölyaka ilçesinde bulunan doğal güzelliklerden bir tanesi. Bu gölde kurulan gözlem kulesine çıkarak kuşları gözlemleyip manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Kulenin aşağısında yer alan tesiste çay, kahvenizi göle karşı içerek keyif yapabilirsiniz. Göl kenarına kurulan ahşap banklarda piknik yapma imkanı da bulunuyor.

Kuş Gözlem Kulesinden Efteni Gölü Manzarası

Güzeldere Şelalesi:

Güzeldere Şelalesi Düzce’de bulunan en büyük ve en popüler şelalelerden bir tanesi. Ormanın içerisinde yer alan demir merdivenlerden yürüyüş yaparak ulaşabiliyorsunuz. Türkiye’nin en yüksekten dökülen şelalelerinden birisi olarak geçiyor. Şelaleye inmeden önce bulunan tesiste konaklama ve yeme-içme imkanı bulunuyor. Konaklamak isterseniz ormanın içerisinde yer alan ahşap bungalowlarda konaklayabilirsiniz. Ayrıca kamp yapmak isteyenler için rahatça kamp kurabilecekleri oldukça geniş bir düzlük var.

Güzeldere Şelalesi’ne Yukarıdan Bakış

Pürenli Yaylası:

Pürenli Yaylası, ortasında yer alan ufak gölün etrafında bulunan yayla evleriyle Türkiye’de gördüğüm en güzel yaylalardan birisi. Rakımı yüksek olduğu için baharın geç geldiği yerlerden birisi burası. Yazın ortasında dahi serin olabiliyor. Yaz sıcaklarında kaçıp doğayla buluşmak için ideal yerlerden birisi.Düzce’ye yapacağınız bir gezide önce Efteni Gölü’nden başlayıp, ardından Güzeldere Şelalesi’ne uğrayıp; son olarak bu yaylaya ulaşabilirsiniz. Her biri yol üzerinden kalacağı için ideal bir rota olacaktır. Yaylaya ulaşım ve konaklamaya dair tüm bilgileri daha önce yazdığım şu yazıdan edinebilirsiniz.

pürenli yaylası

Balıklı Yaylası:

Balıklı Yaylası, Pürenli’ye komşu olan ve en az Pürenli kadar güzel olan; Düzce Gölyaka’da yer alan bir diğer yayla. Benim bu yaylaya dair en çok dikkatimi çeken şey Türkiye’deki diğer yaylalardan çok daha farklı yapıda yayla evlerine sahip olması oldu. Oldukça havalı yayla evleriyle ve çiçeklerin arasından akan ufak nehriyle benim favori yaylalarımdan bir tanesi. Pürenli Yaylası’na yalnızca 2 km uzaklıkta. Aynı gün içerisinde ikisini de ziyaret edebilirsiniz.

balıklı yaylası

Balıklı Yaylası’nın Mayıs Ayındaki Manzarası

Aydınpınar Şelaleleri:

Düzce’de yer alan ama henüz çok az kişinin bildiği şelalelerden birisi Aydınpınar Şelaleleri. Bu şelale Düzce’nin merkezine yalnızca 10 km uzaklıkta ve rahatlıkla ulaşılabilir bir konumda. Yaklaşık 500 metre bir yürüyüş ile ulaşılabiliyor. Tabiat parkında, yürüyüşe başlamadan önce oturabileceğiniz çok güzel bir tesis yer alıyor. Bu tesiste yemeğinizi yiyip, kahvenizi içebilirsiniz.

Aydınpınar Şelalesi, Düzce

Samandere Şelalesi:

Samandere Şelalesi Düzce’de bulunan diğer şelalelere göre biraz farklı. Yaptığım Düzce gezisinde genel olarak beni en çok etkileyen yer burası oldu. Kanyonların arasından akan nehir birçok yerde farklı şelaleler oluşturarak ilerliyor; siz de yapılan platformlar aracılığıyla bu nehrin üzerinden yürüyüş yaparak çok şahane manzaralara tanıklık edebiliyorsunuz. Diğer yerlerde olduğu gibi burada da belediye tarafından işletilen büyük bir tesis var. Bu tesiste yeme-içme ihtiyaçlarınızı giderip; piknik yapabilirsiniz.

samandere şelalesi düzce

Aktaş Şelalesi:

Şelaleler şehri Düzce’nin Akçakoca ilçesinde yer alan; muhteşem bir yürüyüş rotası ile ulaşılabilen Aktaş Şelalesi.

Bu şelaleye ulaşmak için nehrin kenarından 700 metrelik bir yolu yürüyorsunuz ki şelalelenin en güzel kısmı da bu yolu yürümek. Tamamen yeşille kaplanmış bir rotada; ahşap köprülerden bir o tarafa bir bu tarafa geçerek tamamlıyorsunuz yürüyüşü. Sonuna geldiğinizde ise Aktaş Şelalesi’nin muhteşem atmosferi ve serinliği sizi karşılıyor. Uğradığınıza kesinlikle pişman etmeyecek bir yer. Bu şelalede de yürüyüş başlangıcında oturup bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir tesis var. İçiniz rahat bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Düzce hakkındaki sorularınızı aşağıya yorum yazarak sorabilirsiniz.

Tüm fotoğraflarımı takip etmek isterseniz Instagram adresim: @mucahitmuglu

Yazar Hakkında

Yol Öyküleri

Yorumlar

    • Düzce Aydınpınar şelalesi
      Düzce merkeze 8 km uzaklıkta Aydınpınar köyüne ise 1.5 km uzaklıkta 2 etaptan oluşan muhteşem bir yer gidilip görülmeye değer mutlaka 3. Şelalele de uğrayın patika yolu var ve biraz uzun ama görülmeye değer

  • Annem Düzceli. Ama Düzce’de bu kadar güzel yerler olduğunu hep senin instagram hesabında görüyordum. Az önce bir şey ararken web sitene de denk gelmem iyi oldu. (Ve bir web siten olduğunu daha yeni fark etmiş olmam? 🙂 )

    • Aa süper. Faydalı olmasına çok sevindim. Blogu çok aktif kullanmadığım için bilmemen normal. Bu yorumu da oldukça geç cevaplandırabiliyorum mesela. 🙂

  • yazıkolmuşanneninmemleketineolanvefaborcunuburalaraziyaretegelereködemenitavsiyeederimbendedüzceliyimaydınpınarlıyımiyigünler

Yorum Bırak