Memleketten Öyküler

Doğaya Kaçmak İsteyenlere: Ağva Kilimli Koyu

Bu hafta, adını çok kere duyduğum Ağva Kilimli Koyu‘na kampa gittim ve gerçekten çok beğendim. Bu kadar farklı ve güzel bir yer olacağını tahmin etmiyordum.

Dalgaların oluşturduğu yer şekilleri, normalden farklı kaya yapısı, yüzmeye elverişli güzel sahilleriyle beklentileri karşılayacak düzeyde bir yer. Yazının devamında Kilimli Koyu‘ndan detaylı olarak bahsedeceğim.

kamp, kilimli koyu, ağva

Kilimli Koyu’nda çadırımın manzarası.

Kilimli Koyu’na Nasıl Gidilir?

Kilimli Koyu’na gitmek için önce Ağva’ya ulaşmanız gerekiyor. Üsküdar’dan kalkan 139A otobüslerine binerek; yaklaşık 4 saatlik bir yolculuğun ardından Ağva’ya ulaşabilirsiniz. Otobüs ücreti öğrenciler için 9 TL, siviller için ise 14 TL.

Ağva son durakta indikten sonra Kilimli Koyu’na yürüyerek veya taksiyle gidebilirsiniz. Yürüyerek gitmek isterseniz; yaklaşık 5 Km’lik, inişli çıkışlı bir yol yürümeniz gerekiyor. Taksiyle giderseniz 10 dk sürüyor ve ücreti 20 TL.

Otobüs saatlerine buradan bakabilirsiniz.

Kendi aracınızla gidecekseniz Kilimli Koyu’na giden yol sahile kadar ulaşıyor. Arabanızı sahildeki tesisin yanına bırakıp çok kısa bir yürüyüşle koya ulaşabilirsiniz.

Kilimli Koyu Yeme-İçme:

Kilimli Koyu’nda sadece bir tane restoran bulunuyor. Bu restoran tüm Kilimli Koyu‘nu izleyebileceğiniz bir tepenin üzerinde yer alıyor. Yeme-içme, tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı burada giderebilirsiniz. Benim size önerim Ağva Merkez’deki marketlerden alışveriş yaparak Kilimli Koyu’na gitmeniz. Restoranda fiyatların uygun olacağını sanmıyorum.

kilimli koyu, ağva, kilimli restoran

Koydaki Restoranın Manzarası

Kilimli Koyu Kamp:

Kilimli Koyu’na girer girmez karşınıza ‘Ateş yakmak ve Kamp yapmak yasaktır.’ diye bir tabela çıkıyor. Yani aslında bu bölgede kamp yapmak yasak. 🙂 Sahilin işletmesi kiraya verildiğinden sahilde kamp yaparken sorun yaşamanız olası. Sahilin hem sağ tarafında hem de sol tarafında kamp için daha uygun yerler var. Biz yarım ada haline gelmiş bir tepenin üstüne kurduk çadırlarımızı. Bu bölge kimseye ait olmamasına rağmen, sahilin işletmecileri gece kampa ışık tutarak rahatsız ettiler. Yani bölgede kampçılara pek sıcak bakılmıyor.

kamp, kilimli koyu, ağva

Kamp Kurduğumuz Tepe

Bizim kamp kurduğumuz tepe aşırı derecede rüzgar alıyor. Biz rüzgara rağmen, manzarası güzel olduğu için burayı tercih ettik. Çadırların kazığını iyice çakmakta fayda var, yoksa rüzgarla uçup gitmesi işten bile değil. 🙂 Daha önceden ateş yakanlar olmuş ve ateş yakılacak yerler var. Siz de aynı yerlerde ateş yakarsanız bitki örtüsüne zarar vermemiş olursunuz. Tepenin hemen aşağısında mağaraya bol bol kuru odun sakladık. İlk olarak kim giderse o kullanabilir. 🙂

kamp, kilimli koyu, ağva

Uyandığım Sabah Manzarası

Kilimli Koyu’nda çok güzel sahiller var ama denizin içerisinde adını bilmediğim ufak böcekler var. Yüzerken ikide bir derime yapışıp ısırdılar ve ısırıkları acıtıyor. Yüzmek isterseniz önce bir suyu kontrol edip, öyle denize girin.

Kilimli Koyu’nun çevresinde gezilecek çok güzel ve fotojenik yerler var. Kamptan sonra isterseniz Göksu Nehri’ne gidip; saati 30 TL’ye sandalla dolaşabilirsiniz. Ya da taksiye atlayıp Hacıllı Köyü‘ne gidebilirsiniz. Çok güzel bir şelale varmış orada. Bir daha Ağva‘ya gidersem ilk ziyaret edeceğim yer orası olacak. 🙂

göksu nehri, ağva, sandal

Göksu Nehri’nde sandalla dolaşırken keşfettiğimiz yerler.

Tüm gezi ve kamp fotoğraflarım için Instagram @mucahitmuglu takip edebilirsiniz.

Gezilerim sırasında attığım anlık snap’leri Snapchat @mucahitmuglu ‘dan görebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mücahit Muğlu

Yorumlar

Yorum Bırak