Sizin Öyküleriniz

Keşke 10 Sene Önce Bilseydim Dediğim 30 Şey

30 yas

Bu yazı Darius Foroux tarafından İngilizce olarak yazılmıştır ve Yol Öyküleri tarafından Türkçeleştirilmiştir.

Instagram’dan takip edebilirsiniz: @mucahitmuglu

Geçen hafta 30 yaşına bastım. Çoğu insandan farklı olarak, yaşlanmayı severim. 10 yıl önce tam bir salak gibiydim.

On yıl geçmesine rağmen hala hiçbir şey bilmiyorum, ancak hayatımın kontrolünün elimde olduğunu daha fazla hissediyorum. Bir zamanlar yeryüzündeki en bilge adam olarak seçilen Sokrates bunun haberini alınca söyleneni yanlış buldu ve şöyle dedi:

“Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir.”

Dünyadaki en zeki adam nasıl hiçbir şey bilmeyebilir? Bu çelişkili bilgeliği ilk kez 14 ya da 15 yaşındayken okul öğretmenimden duydum. Bu mütevazilik beni öyle etkiledi ki, Sokrates’in alıntısını öğrenme stratejim olarak kullandım.

Aşağıda bulacaklarınız, başkalarından öğrendiğim en önemli şeylerin bir listesi. Her şeyi hızlı bir şekilde öğrenebiliriz, fakat çoğu zaman aynı oranda şeyi unutuyoruz – bazen de öğrendiğimiz şeyleri kendimize hatırlatmamız gerekiyor.

İşte başkalarından öğrendiğim  30 şey:

1- Çabalamak İyidir
Asla “Daha fazlasına dayanamayacağım.” demeyin.”Yapalım gitsin.” deyin.
2- Şikayet Etmeyin
Şikayet etmek en büyük zaman israfıdır. Bir konuda bir şeyler yapın, yapamıyorsanız, bu konuda çenenizi kapatın.
3- Sevdiğiniz İnsanlarla Vakit Geçirin
Bahsettiğim senin ailen ve en yakın arkadaşlarındır. Hayatımızdaki çoğu kişi yalnızca ziyaretçidir. Aile ise hayatın kendisidir.
4- Aşık Olmadığınız Kişiyle Bir İlişkiye Başlamayın
Ben bunu bir kereden fazla yaptım. Birisinden hoşlanırsan “Bir şans verelim.” diye düşünmek iyi fikir değil. Aşıksındır ya da değilsindir. Kendini kandırma. Bu senin ve karşındaki kişi için adil olmaz.
5- Her Gün Spor Yapın
Sağlıklı bir vücut, hayattaki her şeyin başlangıcıdır. Sağlıklı ve güçlü bir bedeni bile inşaa edemiyorsan, hayatta başka neyi inşaa edebilirsin?
6- Bir Günlük Tutun
Günlük tutmak çocuklar için değildir. Daha iyi bir düşünür ve yazar olmanıza yardımcı olur. “Ben yazar olmak istemiyorum” diye düşünebilirsiniz. Peki, günde kaç tane e-posta ve metin gönderiyorsun? Aslında herkes bir yazar.
7- Minnettar Olun
Herkese ve her şeye “teşekkür ederim” deyin. “Bu güzel gün için teşekkürler.” “E-postanız için teşekkür ederim.” “Orada olduğunuz için teşekkür ederim.”
8- İnsanların Düşündüklerini Umursamayın
Hepimiz bir gün öleceğiz, insanların sizin hakkınızda düşündüğü şeylerin o kadar da önemli olduğunu düşünüyor musunuz?
9- Daha Fazla Risk Alın
Pısırık olup muhallebi çocuğunu oynamayın. Risk alın!
10- Bir İş Değil, Bir Sektör Seçin
Bir konuda iyi olmak istiyorsanız, o konuda yıllarınızı harcamanız gerekir. Sürekli sektörden sektöre geçersen bunu yapamazsın. Sevdiğiniz bir alanı seçin ve en baştan başlayın. Eninde sonunda sizin için mükemmel bir iş bulacaksınız.
11- Yol Gösterici Olun
Herkesin birbirine bakıp kararsız kaldığı zaman liderlik etmek için en iyi zamandır. Kendiniz olmaya karar verdiğinizde lidersinizdir. Kabul törenine gerek yok. Karar almanız yeterlidir.
12- Her Şeyin Göründüğü Gibi Olmadığını Bilin
Bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, gerçek değildir. Şüpheci olmakta fayda var.
13- Paraya Önem Vermeyin
Para gerçekten önemli değil. Fakat kendinizi paraya önem vermemek konusunda eğitmeniz gerekir. Sahip olduğunuz şeylere fazla bağımlı olmayın. Aksi takdirde, eşyalarınız size sahip olacaktır.
14- Kibar Olun
Pısırık biri olun demiyorum. Bok gibi davranmayan biri olabilirsin ve bu seni mutlu etmeli. İnsanlara hakaret etme, onlardan daha iyi olduğunu düşünme, salak gibi davranma.
15- Rahatsız Olmak Konusunda Rahat Olun
Yaşam, iş, ilişkiler, zorluklar. Aslında her şey çok rahatsız. Bu yüzden içiniz rahat olsun.
16- Her Gün Öğrenin
Uyanık kalmak için beynini eğitmelisin. Öğrenmek için her gün bir kitap okuyun demiyorum. Hatalarınızdan öğrenin. Çevrenizdeki insanlardan bilgi alın. Size öğreteceklerine karşı açık olun.
17- Yorulmadan Önce Dinlenin
İşinizi seviyor olsanız ve her gün bir tatil gibi gözükse bile dinlenmek için zaman ayırmanız gerekir. Sen bir insansın; robot değil. Asla unutma.
18- Yargılamayın
İnsanların senden farklı seçimler yapması aptal olduklarını göstermez. Ayrıca, insanlar hakkında her şeyi bilemezsin, bu yüzden onları yargılama. Aksine onlara yardım et.
19- Diğerlerini Düşünün
Düşünceli ol, hepsi bu. Hepimizin aileleri, ödenmesi gereken faturaları ve kendi dertleri var. Her zaman kendini düşünerek hareket etme.
20- Karşılıksız Bir Şeyler Verin
Bir şeyler verirken karşlığını almayı düşünme. Eğer karşılığında bir şeyler alırsan ne ala ama alamazsan da üzülme.
21- Hayat Yolculuğun Tadını Çıkarın
Neler olup bittiğini tamamıyla anlayamazsın. Yolculuğun tadını çıkar. Bir yere varmayı bekleme.
22- Küçük Şeylerin Keyfini Çıkarın
Klişeleri severim, çünkü klişeler doğrudur. Özellikle de bu. Neden biliyor musun? Herkes bildiğini söylüyor, ancak kimse buna cevap veremiyor. Sadece büyük şeyleri kovalıyorlar.
23- Kendinizi Ciddiye Almayın
Evet, evet, sen özelsin ve insanlar seni ciddiye almalı, anladım. Fakat günün sonunda, hepimiz aynı şeyleri kovalamaya çalışan bir grup karıncayız. Anla bunu.
24- İnsanları suçlamayın
Amacın ne? Onları cezalandırmak mı istiyorsun? Bunu insanlara yapamazsın. Ayrıca, kendinizi suçlamayın siz de yalnızca insansınız.
25- Geçmişe Fazla Takılmayın
Geçmişe takılmak yalnızca tek bir şey için iyidir: Ders almak.
26- Negatif Durumlardan Ve Kişilerden Kaçının
Başkalarının senin üzerinde olan etkisini hafife alma. Her ne pahasına olursa olsun olumsuzluklardan uzak dur.
27- Kendinize Yatırım Yapın
Sahip olduğun beceriler, iyi bir iş, kariyer, para ve hatta iyi bir itibardan bile daha değerlidir. Dünyanın daima iyi şeyler yapabilen bir insana ihtiyacı vardır. O kişi olun.
28- Kendinize güvenin
Çünkü dünyadaki en iyi his, kendi başınıza bir şeyler yapabiliyor olmanızdır. Ancak aşırıya kaçmayın. İhtiyacınız olduğunda yardım isteyin.
29- Bir Şey Yaratın
Müzik yapın, kitap yazın, tablo yapın, herhangi bir şey yapın. Kendiniz hakkında iyi hissedeceksiniz, ayrıca insanlara kullanıp keyif alacakları bir şeyler vermiş olacaksınız.
30- Harekete Geçin
Sadece orada oturarak olmaz, bir şeyler yap. Eylemde bulunmadan, sonuç alamazsın.

Çok şey biliyor olabilirsin. Ama Sokrates gibi, sen de ben de hiçbir şey bilmiyoruz aslında. Bu yüzden öğrenmeyi sürdürmek zorundayız.

Instagram’dan takip edebilirsiniz: @mucahitmuglu

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

Bu yazı Darius Foroux tarafından İngilizce olarak yazılmıştır ve Yol Öyküleri tarafından Türkçeleştirilmiştir.

Yazar Hakkında

Yol Öyküleri

Yorumlar

  • yine sıkıcı bir iş günü bloga daldım. Keşke o zamanlarda kesişseymiş yollarımız demeden edemedim vallahi. 🙂 neyse ki yazılar her daim var, video & fotoğraf güncel fakat bir blog kadar keyifli değil bana göre. 🙂 çok selamlar

Yorum Bırak