Seyahat İpuçları

Düşük Bütçeli Seyahat Etmek

Çok gezenlere sıklıkla sorulan bu soruya kendimce 10 cevap verdim. Bence bu 10 yolu kullanılarak çok düşük bütçe ile seyahat edebilirsiniz.

1- Artıway’e Üye Olarak:

Artıway internet üzerinden alışveriş yaptığınızda size para kazandıran bir sistem. Seyahatleriniz sırasında, otel rezervasyonlarından tutun da kiraladığınız arabaya kadar; harcadığınız paranın bir kısmını size geri iade ediyor. Böylelikle gezerken para kazanabiliyorsunuz. Benim gördüğüm kadarıyla, kampanyaları takip ederek ciddi rakamlar kazanmak mümkün.

Şu link üzerinden üye olursanız en baştan 10 TL kazanarak başlayabilirsiniz. Kaydolup, kullanmanızı öneririm.

10 TL kazanmak için link: https://www.artiway.com.tr/yoloykuleri190417

artıway

2-Megabus Kullanarak:

megabus bilet

Megabus, İngiltere ve Avrupa genelinde hizmet veren bir otobüs şirketi. Megabus’un farkı, biletinizi erkenden almanız durumunda birkaç Euro’ya bile bilet bulabiliyorsunuz. Ben Avrupa turumu Megabus kullanarak yaptım ve 0.5 Euro’ya bile bilet aldığımı hatırlıyorum. Bu aldığınız biletler öyle yarım saatlik yerlere ulaşım sağlayan biletler değil. 1 Euro’luk biletle ülke bile değiştirebiliyorsunuz. Örneğin ben Paris’ten Brüksel’e yalnızca 0,5 Euro’ya geçtim.

Megabus’un otobüslerinde priz, wifi, tuvalet gibi imkanlar da var. Yukarıdaki resimden de görebileceğiniz gibi baya rahat seyahat edebiliyorsunuz. Gece otobüslerini kullanarak, konaklamaya para vermeden otobüste de uyuyabilirsiniz.

3-Otostop Çekerek:

otostop çekmek, seyahat

Ücretsiz bir şekilde seyahat etmenin en bilinen ve güvenli yolu otostop çekmektir. Elinizi kaldırıp otostop çekmeniz dünyanın her ülkesinde kabul görür. Otostop çekmek yeni insanlar ile tanışarak ücretsiz seyahat etmenizi sağlar. Ben yurt içinde ve yurt dışında defalarca otostop çektim. Bazen elimi kaldırır kaldırmaz bir araç buldum; bazense saatlerce kimse durmadı.. Ama geriye dönüp baktığımda her otostop anımı farklı bir macera olarak hatırlıyorum. Otostop çekmekten korkmayın, emin olun size zarar verecek insanlar araçlarını durdurmaya bile tenezzül etmiyorlar. Şahsen ben traktöre otostop çekerek ülke bile değiştirdim. 🙂 (montenegro’dan arnavutluk’a)

yurt dışında otostop

4-Couchsurfing Kullanarak:

ücretsiz konaklama, cocuhsurfing

Seyahat halindeki gezginleri buluşturan ve onlara ücretsiz konaklama imkanı sağlayan onlarca site var. Bu siteleri kullanırsanız konaklamaya para ödemeden seyahat edebilirsiniz. Konaklamaya neredeyse hiç para vermeden gezen onlarca gezgin ile tanıştım. Bu gezginler genelde Couchsurfing kullanıyorlardı. Ben de defalarca Couchsurfing’i kullandım ve her defasında harika insanlar ile tanıştım.

Couchsurfing sayesinde bazen size özel oda bulabiliyorsunuz, bazen uyuyabileceğiniz bir kanepe, bazense sadece üstünde yatabileceğiniz bir kilim. Yattığınız yer değişebilse de sistem tamamen ücretsiz. Ayrıca çoğu şehirde gerçekleşen Couchsurfing etkinliklerine katılarak, yeni gittiğiniz şehirde arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Bu tarz siteler sizin yalnızca ücretsiz konaklamanızı sağlamıyor. Oranın yerel halkıyla vakit geçirdiğiniz için turistleri kazıklamak için bekleyen insanlardan da uzak kalıyorsunuz. Benim yanlarında kaldığım kişiler, daha ucuza geçinebilmem için tavsiyeler veriyorlar. Böylelikle yaptığım harcamalar büyük ölçüde azalıyor.

Couchsurfing hakkında daha detaylı bilgi için Couchsurfing Kullanımı ile İlgili 12 Madde yazıma göz atabilirsiniz.

5-Uçak Biletini Çok Önceden Alarak:

uçak bileti

 

Uçak bileti almayı son güne bıraktıysanız çok fazla para ödemeyi kabul ettiniz demektir. Hayalinizdeki ülkeye gitmek için ileriye dönük plan yaparak erkenden bilet alabilirsiniz. Erkenden alacağınız biletler çok daha ucuza gelecektir. Kıtalar arası uçuşlar bile yarı yarıya daha düşük oluyor.

Bilet arama motoru Skyscanner’e göre; ucuz bilet bulabilmek için 27 hafta önceden biletinizi aramaya başlamanız gerekiyor. Son anda karar verilmiş bir seyahat değilse, ben de genellikle aylar önceden biletimi alırım. Aldığım biletin verdiği heyecanla, uçuşa kadar olan günlerim de daha mutlu geçiyor. 🙂

6-Kendi Yemeğini Kendin Pişirerek:

ucuz yemek

Yoldayken tasarruf yapmanın en iyi yolu tüm yemeklerini kendin pişirmektir. 60 Euro market alışverişi yaparak bir hafta geçinebilirsiniz. Bu sizi dışarıda her bir öğüne ödeyeceğiniz ortalama 15 Euro’dan kurtarır.

Eğer Couchsurfing kullanıyorsanız muhtemelen ev sahibinizin mutfağı vardır. İzin alarak o mutfağı kullanabilirsiniz. Eğer hostelde kalıyorsanız oranın mutfağını kullanabilirsiniz. Kullanacak mutfak bulamazsanız, hiç olmadı sandviç arası bir şeyler yaparak karnınızı doyurabilirsiniz. Sonuçta her yemek ocakta pişirmeyi gerektirmiyor.

Seyahat ediyorsunuz diye her öğünü dışarıda yemek zorunda değilsiniz. Paris’te bir gece dışarıda yemediniz diye geziniz mahvolmayacak. Dışarıda yemek yiyerek para harcamanıza gerçekten hiç gerek yok.

7-Interrail Bileti Kullanarak:

interrail, seyahat, tren yolculuğu

Avrupa’da seyahat edecekseniz her ulaşım aracına ayrı ayrı para ödemek pahalıya gelebilir. Avrupa geneli tüm trenlere ücretsiz biniş hakkı sağlayan Interrail Bileti alırsanız, normalde ödeyeceğinizden çok daha düşük bir ücretle seyahat edebilirsiniz. Bu biletleri 15, 22 veya 30 günlük periyotlar için satın alabilirsiniz. Interrail bileti aldıktan sonra ulaşıma dair herhangi bir ücret ödemeden seyahat edebilirsiniz. Trenlerde uyuyarak konaklamadan da tasarruf edebilirsiniz.

8-Hostelde Kalarak:

hostelde konaklamak

Tiran’da kaldığım hostel.

Hostel deyince aklınıza ‘Hostel’ filmi gelmesin. 🙂 Çok kişilik hostel odaları en ucuz konaklama alternatifidir. Eğer ben Couchsurfing kullanamam diyorsanız bu seçeneği değerlendirebilirsiniz. Günlüğü 10 liraya bile hostel odası bulabilirsiniz. Bazen hosteller o kadar ucuz oluyor ki konaklamayacak bile olsam sırf çantamı emanet etmek için rezervasyon yaptırıyorum.  Yanımda taşıdığım ufak asma kilit ile de eşyalarımın güvenliğini sağlayabiliyorum.

Ayrıca hostel’de konaklarken diğer gezginlerle daha kolay tanışabilirsiniz. Eğer yalnız seyahat eden biriyseniz, hostelde yeni arkadaşlar bulmak seyahatinizi daha eğlenceli hale getirebilir.

9-Kamp Yaparak:

kamp yapmak

Sırt çantanızda çadırınız varsa dünyanın neresinde olursanız olun konaklama gibi derdiniz olmaz. Otellerin bile sahip olmadığı en güzel manzaralara karşı çadır kurabilirsiniz. Sabah uyanacağınız güzel bir manzara size günün geri kalanı için enerji verir ve seyahatinizden zevk almanızı sağlar.

Kamp yapmak konusunda çekinceleriniz olabilir. Duşu, elektiriği, tuvaleti nasıl halledeceğim diye düşünebilirsiniz. İşte bu noktada yardımınıza kamping alanları yetişiyor. Çok az bir ücretle kampinglerde çadır kurup; tuvalet, duş, elektirik ve interneti kullanabilirsiniz.

10-Öğrenci Kartını Kullanarak:

isic öğrenci kartı

Çoğu ülkede öğrenci kartları belli başlı indirimleri elde etmenizi sağlar. Ulaşımda, müzelere girişte, etkinliklerde çoğu yerde %50’ye varan indirimlerden faydalanabilirsiniz. Hangi hizmeti satın alıyorsanız mutlaka öğrenci indirimi var mı diye sorun. Siz sormadıkça söylemeyeceklerdir ve sivil ücretten işlem yapacaklardır.

Bazen normal öğrenci kartlarımız kabul edilmeyebiliyor. Onun için en garanti yöntem tüm dünyada geçerli olan ISIC öğrenci kartından çıkarmak. ISIC kartı çıkartmak için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Benim yaptığım gezileri ve çektiğim fotoğrafları takip etmek isterseniz: Instagram @mucahitmuglu

Yazar Hakkında

Mücahit Muğlu

Yorumlar

Yorum Bırak