Seyahat İpuçları

Couchsurfing Kullanımı ile İlgili 12 Madde

couchsurfing
Couchsurfing günümüzde gittikçe popüleritesi artan bir topluluk. Sizlerin de bu ortamı kullanabilmeniz aklınızdaki sorulara cevap bulabilmeniz için bu yazıyı yayınlıyorum. Keyifli okumalar.

1-Profiline kendin hakkında olabildiğince çok ayrıntı ekle

Ev sahibi de olsan misafir de tamamen doldurulmuş bir couchsurfing profiline sahip olman gerekir. İlgi alanlarını ve hayata bakış açını iyi yansıtman kafa dengi birini bulma şansını oldukça arttıracaktır. Böylelikle daha iyi tecrübeler kazanabilirsin.

2-Çevrendeki Couchsurfing etkinliklerini katıl

Üye olup, profilini doldurduktan sonra katılacak yerel bir grup bulmaya bak. Eğer büyük bir şehirdeysen etkin bir CS topluluğu bulma ihtimalin daha fazla olacak ve güzel organize edilmiş bir etkinliğe katılabileceksin. Bu etkinlik birisinin evinde bir akşam yemeği olabilir, bir parkta piknik olabilir ya da grupça bir yürüyüş olabilir. Böyle etkinliklerde çevrede başkaları da olacağından ilk etkinlik heyecanını daha kolay atabilirsin.

3-Herhangi bir üyeyle kafede buluş

Couchsurfer olmak için birisinin evinde uyumana gerek yok. Çoğu insan bu siteyi kafa dengi birilerini bulup sohbet etmek için kullanıyor. Eğer başkalarının evinde kalmak sana zor geliyorsa, ilk olarak kafe buluşmaları yapman daha iyi olur. CS’yi kullanıp insanlarla tanıştıkça ne kadar güvenli olduğunu anlayacaksın.

4-Referansları kontrol et

Couchsurfersler buluştukça birbirlerinin profillerine bir diğeri hakkındaki tecrübesini referans olarak yazarlar. Bu referanslar evini açacak kişi için ya da misafir olacak kişi için  karşıdakine olan güveni belirlemeye yarar. Profilindeki referansları okuyarak o kişi hakkında çoğu şeyi öğrenebilirsin. Kafana yatıyorsa ona göre kalırsın ya da evini bir başkasına açarsın.

5-Yanıt oranını kontrol et

Eğer bir kullanıcı kendisine gelen Couch isteklerini yanıtlıyorsa onun ‘Response Rate’ si yüksek olur ve sizin isteğinize de cevap verme olasılığı yüksek olacaktır demektir. Ama bazı kullanıcılar kendilerine gelen isteklere olumlu ya da olumsuz hiçbir cevap vermez. Bu kişileri yanıt oranına bakarak anlayabilirsiniz. Ben genellikle yanıt oranı %50’den düşük olan kullanıcılara istek yollamamayı tercih ediyorum.

6-Konfor seviyene göre aramalarını filtrele

CS’de arama yaparken hangi sonuçların gösterileceğini özelleştirebiliyorsun. 25 yaşının altında biri ile kalmak istemiyor musun? Sadece kadınlarla mı kalmak istiyorsun? Sadece onaylanmış hesaplarla mı kalmak istiyorsun? İstediğin gibi düzenleyeceğin birçok filtresi var CS arama kısmının. İstediğin şekilde kontrol edebilirsin.

7-Ev ve kanepe bilgilerini daha da dikkatli incele

Kalacağın kişinin bütün profilini okumalısın ama evinin özelliklerinin yazdığı kısmı daha bir dikkatli okumalısın. Nasıl bir kanepede kalacaksın? Ayrı bir odada ya da salonda mı kalacaksın? Üstüne örtmek için battaniye götürmeli misin? Bu kısmı kontrol edersen çoğu soruna cevap bulabileceksin. Zaten çoğu kullanıcı kanepesinin fotoğrafını bile yüklüyor bu bölüme. Yani kötü bir sürprizle karşılaşma olasılığını azaltıyor bu kısım.

8-Kullanıcını arkadaşlarını incele

CS’de daha çok arkadaşı olan kişiler genellikle daha güvenilebilir insanlar oluyorlar. Eğer profilinde arkadaşı yoksa ya da herhangi bir referans yazılmamışsa o kullanıcıyı pas geçmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Bir kullanıcının profili ne kadar doluysa onun hakkında o kadar bilgi sahibi olabilirsiniz.

9-Üyelik tarihini incele

Bir üyenin ne zamandan beri CS’de olduğu her zaman olmasa da güvenilirliğiyle doğru orantılıdır. Tabiki herkes eskiden beri üye olmak zorunda değil ama eski kullanıcıları tercih ederseniz kötü sürprizlerle karşılaşma olasılığınız düşer.

10-Bağlantı kur

Karşıdaki kişiyle iletişim kurmanız onun hakkındaki düşüncelerinizi pekiştirecektir. Mesajlaşırken iyi hissettiğiniz birinde kalmanız sizin için daha iyi olur. Karşınızdaki kişi ile konuşun ve hislerinize güvenin. İçinizden ne geçiyorsa ona göre hareket edin.

11-Doğrulanmış hesap iyidir

Eğer bir kullanıcı hesabını doğrulamışsa genelde profil bilgileri daha gerçeğe yakın oluyor. Çünkü doğrulanmış hesap olabilmek için Couchsurfing o kişinin evine bir posta kartı yolluyor ve o karttaki kodu profili doğrulamak için istiyor. Doğrulanmış hesaplar profilinde gösterdiği yerde yaşıyor demektir.

12-Hesabın kefili var mı kontrol et

CS’de bir kullanıcıya kefil olabilmek için 3 kişinin siz kefil olmuş olması gerekiyor. Bu sistemle kefil olmuş kişisi fazla olan kişiler daha güvenilir kişiler demek oluyor. Yani Couchsurfing bu olayın güvenli olması için olabilecek her şeyi düşünmüş. Bize de bu sistemi hakkını vererek kullanmak kalıyor. Herhangi bir sorunuz ya da sorununuz varsa yorum olarak yazabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mücahit Muğlu

Yorumlar

  • Benim hesabım doğrulanmış, yani yeşil tik gelmiş hesabıma. Ama bana Couchsurfing’ten posta gelmedi. Parada ödemedim, acaba nasıl olmuş olabilir? Yakın zamanda birini evimde misafir ettim. Bu yüzden gelmiş olabilir mi? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Yorum Bırak