Memleketten Öyküler

Avusor Yaylası – Rize

Doğu Karadeniz’in Orta Dünyayı Andıran Yaylası:

Avusor Yaylası, Rize Çamlıhemşin’de yer alan, varır varmaz insanı ayrı bir dünyaya gelmiş gibi hissettiren yaylalardan bir tanesi. Dere kenarındaki virajlı yollardan kıvrıla kıvrıla çıkarken içinizi bir huzur kaplamaya başlıyor. Yaylaya çıkıp Kaçkarlar’ı karşınıza aldığınızda ise bu huzur katlanarak artıyor.

avusor yaylası kaçkarlar

Yaylada karşılaşacağınız olağanüstü manzaralardan yalnızca bir tanesi..

Avusor Yaylası, hane sayısı olarak 70-80 tane taş evden oluşuyor. Yüksek dağlarla çevrili olduğundan çığ tehlikesi altında. Bu yüzden evler taş ile inşaa edilmiş. Bölge halkını genel olarak Laz’lar oluşturuyor. Yayla nehir kenarına kurduğu trafo ile kendi elektiriğini kendisi üretiyor. Bu yüzden ara sıra elektrik kesintisi yaşanabiliyor. Yaylada telefon hatları neredeyse hiç çekmiyor. Yüksek tepelere çıkarak telefon görüşmesi yapmak mümkün. Yaylanın rakımı 2400 metre.

Avusor Yaylası, döndükten sonra insanı tekrar gidebilecek miyim acaba diye düşündürtüyor. Öyle güzel bir yayla hayal edin.

avusor büyükgöl

Avusor Göl’ü kenarına kurulmuş; bazı zamanlarda gezginlere çay servisi yapılan baraka..

Konaklama ve ulaşım bilgilerine geçelim:

Avusor Yaylası Konaklama:

Yaylada birkaç tane pansiyon bulunuyor. Bunlardan birisi Marsis Dağ Evi. Yaklaşık 4-5 odası olan bu pansiyon yayladaki yerel halk tarafından işletiliyor. Yaylaya ilk çıktığımızda bu pansiyona uğradık. Kendileri bize yardımcı olup, kamp yeri önerisinde bulundu. Eğer kamp kurmak istiyorsanız bu pansiyonun sol tarafında kalan düzlükte çadırlarınızı kurabilirsiniz.

Avusor Yaylası‘nda yer alan bir diğer pansiyon ise Simge Pansiyon. Bu pansiyonu deneyimlemediğim için hakkında bilgi veremeyeceğim.

marsis dağ evi

Bahsettiğim düzlükte çadırı kurarsanız aşağıdaki gibi muhteşem bir manzaraya karşı kamp yapacaksınız:

avusor yaylasi

Kamp yaptığımız yerin manzarası: Kaçkarlar

Avusor Yaylası Ulaşım:

Avusor Yaylası’na ulaşabilmek için öncelikle Ayder Yaylası’na ulaşmanız gerekiyor. Ayder Yaylası’na gidebilmeniz için de Rize’nin Pazar ilçesinden sürekli kalkan ve direk Ayder’e giden minibüsler var. Ayder’e ulaştıktan sonra yaylada yer alan minibüsler ile Avusor Yaylası’na ulaşabilirsiniz. Minibüs ile yaklaşık 1 saat sürüyor.

Ayder – Avusor arası çalışan minibüs. I of the Tayyar. 🙂

Yürüyerek çıkmak isterseniz yaklaşık 11 km’lik bir yokuş tırmanız gerekecek. Bizim yürüyerek çıkma hedefimiz vardı. Yaklaşık 4 km tırmandıktan sonra yoldan geçen bir kamyona otostop çekip onunla beraber çıktık. Ağır çantalarla çıkmayı hiç düşünmeyin gerçekten çok yorucu oluyor.

Avusor Yaylası’nda Yapılacak Şeyler:

avusor gölü

Avusor Gölü’nün buz gibi suyuna girmeyi ihmal etmeyin. 🙂

Avusor Dobecelezane Gölü’ne Yürüyüş:

Avusor Yaylası‘na çıktıktan sonra yapılabilecek en güzel aktivitelerden birisi Dobecelezane Gölü‘ne gitmek olacaktır. Bu göle ulaşabilmek için yaylada bulunan nehrin üzerinde bulunan köprüden karşı tarafa geçip, sol tarafa doğru uzanan patikayı takip etmeniz lazım. Eğer patikayı bulamazsanız, yayla halkından rota tarifi konusunda yardım alabilirsiniz. Yürümeniz gereken yol, yavaş yavaş yükselen 2 km’lik bir rotadan oluşuyor. Bu yürüyüş sırasında Kaçkarlar manzarası ve yayladan yükselen bulutlar size eşlik ediyor. Gölün bulunduğu rakım yaklaşık olarak 2750 metre. Bu göle Avusor Gölü ve Büyükgöl diyenler de oluyor aklınızda bulunsun, kafanız karışmasın. 🙂

avusor gölü manzarası

Avusor Gölü’ne yukarıdan bakış.

Sorularınızı aşağıya yorum yazarak sorabilirsiniz.

Tüm Karadeniz fotoğraflarımı takip etmek isterseniz Instagram adresim: @mucahitmuglu

Yazar Hakkında

Mücahit Muğlu

Yorumlar

  • Merhaba, çok bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler. Yılın hangi ayında gitmek sizce daha keyifli ve rahat olur ?

  • merhaba, biz arkadasimla rize artvin bolgesinde kamp yapmak istiyoruz ama acikcasi ozellikle ayilardan ve diger yabani hayvanlardan cekiniyoruz pokut,sal ve bu bahsettiginiz avusor yaylasi gibi yerlerdeki durum nedir yada ne gibi onlemler almaliyiz biraz icimizi rahatlatsaniz?

  • Merhabalar Mucahit Bey,
    Eylul ayi içinde karadeniz turu duzenlemeyi dusunuyor musunuz? Bi ara sayfanzda paylastnz ama su an bulamadim. Saglicakla kalin…

Yorum Bırak