Memleketten Öyküler

Pürenli Yaylası Kamp ve Gezi Rehberi

pürenli yaylası

Pürenli Yaylası, Düzce’de pek bilinmeyen ama güzelliğiyle Doğu Karadeniz yaylalarını aratmayan yaylalardan bir tanesi. Fotoğraflarını ilk gördüğüm andan itibaren bu yaylayı aklımın bir köşesine yazmıştım. Benim en çok ilgimi çeken kısmı oldukça farklı mimaride inşa edilen oldukça fotojenik yayla evleriydi. Bu evlerin önünde yer alan ufak gölet ise kusursuz güzelliği tamamlıyor gibiydi. Yalnızca fotoğrafta gördüğüm bu güzelliği ilk fırsatta gidip yaşamak istedim.

pürenli yaylası

Pürenli Yaylası‘nın adı nereden geliyor diye araştırdığımda; yaylada bol miktarda bulunan Püren bitkisinden dolayı bu adın verildiğini öğrendim.

Pürenli Yaylası Ulaşım:

Öncelikle Pürenli Yaylası‘na nasıl ulaşıldığından bahsedeyim. Türkiye’nin neresinden gelecek olursanız olun öncelikle Düzce’nin Gölyaka ilçesine ulaşmanız gerekiyor. Gölyaka’dan Pürenli Yaylası yaklaşık 24 km uzaklıkta. Gölyaka’ya ulaştıktan sonra Güzeldere Şelalesi tabelalarını takip edeceksiniz. Güzeldere Şelalesi’ne yaklaştıktan sonra yukarı doğru kıvrılan dönemeçten U dönüşü yapıp yayla yoluna geçmelisiniz. Yayla yolunda Orman İşletme Müdürlüğü ile karşılaşacaksınız. Tam o noktada sağa doğru giderseniz Kardüz Yaylası’na sola doğru giderseniz Derebalık ve Pürenli Yaylası‘na ulaşıyorsunuz. Siz sola dönüp ilerledikten sonra karşınıza çıkan diğer ayrımda sağdan devam edeceksiniz. Zaten mevcut tabelalar sizi yönlendirecek. Pürenli Yaylası yazan tabelayı takip ederek yaylaya ulaşabilirsiniz.

pürenli yaylası

Benim size önerim Pürenli Yaylası’na çıkarken yol üstünde bulunan bu restaurantta mola verip muhteşem manzarasını izleyin. Göz alabildiğine yeşil içeren bu görüntüye hayran kalmıştım.

pürenli yaylası ulaşım

Pürenli Yaylası Konaklama:

Pürenli Yaylası’nda ve çevresinde konaklamak için herhangi bir pansiyon bulunmuyor. Konaklamak için tek seçenek çadır kurarak kamp yapmak.

Pürenli Yaylası Kamp:

Pürenli Yaylası’nda kamp yapmak için en ideal yer; yaylaya henüz ulaşmadan karşınıza çıkan geniş düzlükler. Bu düzlüklerde kamp kurarak hem yayla halkını rahatsız etmemiş olursunuz hem de sessiz sakin bir ortamda daha keyifli kamp yaparsınız. Bahsettiğim düzlüğe ulaştığınızı anlamak için aşağıdaki fotoğraftaki yapıyı görmeniz yeterli.

Kamp yapmaya giderken yanınıza mutlaka yiyecek bir şeyler alın. Yaylada yiyecek satın alma gibi bir imkanız olmayacak. Su konusuna gelirsek öyle giderken yanınızda çok fazla su taşımanıza gerek yok. Yaylada bulunan pınarlardan su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

pürenli yaylası kamp

Yaylaya yaz sezonu dışında çıktığınızda muhtemelen kimseyi göremeyeceksiniz. Havalar soğumaya başladığı anda yayla oldukça tenhalaşıyor. Ben gece tedirgin olurum diyenler giderken iki kez düşünsünler. 🙂 Tamamen ıssız bir doğanın ortasında oluyorsunuz. İlk kampını yapacak kişilere önerebileceğim bir yer değil.

Yaban hayatı olarak Ayı, Yaban Domuzu, Tilki, Geyik, Karaca gibi hayvanlara düşük ihtimal de olsa rastlayabilirsiniz.

pürenli yaylası düzce

Pürenli Yaylası’nda Yapılacak Şeyler:

 • Öncelikle yaylaya varmadan önce mutlaka Güzeldere Şelalesi’ni ziyaret edin. Buralara kadar gelmişken görmeden dönmek olmaz.
 • 2 km uzaklıktaki Balıklı Yaylası’na yürüyüş yapmak. Balıklı Yaylası da en az Pürenli kadar güzel bir yayla. Keyifli bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.
 • Yaylanın muhteşem doğasında kamp yapmak.
 • Bol bol doğa fotoğrafı çekmek.
 • Samandere Şelalesi’ne gitmek.
 • Kardüz ve Derebalık yaylalarını ziyaret etmek.

pürenli kamp

Pürenli Yaylası’nda Yapılmayacak Şeyler:

 • Kamp veya ziyaret sonrası çöplerini doğaya bırakmak.
 • Ateş çemberi olmayan yerde yeni ateş çemberleri oluşturarak ateş yakmak.
 • Ağaçlara ve yaban hayatına zarar vermek.
 • Gürültü yapıp yayla halkını rahatsız etmek.

Sorularınızı aşağıya yorum yazarak sorabilirsiniz.

Tüm fotoğraflarımı takip etmek isterseniz Instagram adresim: @mucahitmuglu

Yazar Hakkında

Mücahit Muğlu

Yorumlar

 • Tırmanış için uygun bi yer mi ? Yani erkek arkadaşım tırmanmayı seviyo ve oma süpriz bi kamp alanı bulmam gerek çok güzel şeyler paylaşıyorsunuz ama bu işlere biraz yabancı oldugum için size sormak istedim

  • Kaya tırmanışından bahsediyorsanız; ben burada tırmanış yapılacak bir alan göremedim. Doğa yürüyüşü ve kamp için oldukça uygun olduğunu söyleyebilirim.

  • Maalesef Pürenli Yaylası için herhangi bir servis mevcut değil. Kendi aracınızla çıkmanız gerekiyor.

 • Normal binek araçla çıkılabilirmi, yoksa arazi veya suv araçmı olması lazım yol durumu hakkında bilgilendirir misiniz?

  • Merhaba, biz normal binek araçla çıkabildik. Pürenli Yaylası’na kadar yol düzgün ilerliyor fakat Pürenli Yaylası’ndan Balıklı Yaylası’na geçerken yol bozuk olabiliyor.

  • bu soruyu ben de merak ediyorum. ozellikle guzeldere -> purenli olan kisim 14 km lik bir yolu yuruyerek cikmayi planliyorum

  • Merhabalar, hangi hattı kullandığınıza göre değişir bu durum ama genel olarak şebekenin çok iyi çektiğini söyleyemeyeceğim.

 • Merhaba. Biz iki çocuğumuzla gitmeyi düşünüyoruz 5 ve 10 yaşlarındalar. Ancak en büyük tedirginliğim ayı ve yaban domuzları. Ne derecede ihtimal, bilgi verebilir misiniz?

  • Merhabalar, karşılaşmanız oldukça düşük ihtimal. Yiyecekleri düzgün muhafaza ederek önlemleri aldığınız sürece sorun olmayacaktır.

 • Merhabalar. Öncelikle tanıtımınız için teşekkürler. Fakat eksik ve yanlış bilgiler mevcut. Pürenli yaylası konum olarak düzce iline değil bolu -mudurnu-taşkesti beldesine bağlı. Ve buradan da ulaşım mevcut fakat yol konusunda yeteri kadar iyi olmayabilir. 2 cisi son gittiğimde her yerde çimen ortalarına ateş yakılmış ve benim çocukluğumun o güzel görüntülerinden eser kalmamış. Bu konuda herkesin duyarlı olması gerekir. Herkes medenice ve doğallığına zarar vermeden misafir etmekten onur duyarız. SÜVEYKÖY GENÇLİK

 • SelamünAleykum hobidaşım
  Bu pürenli yaylasına çıkan yollar nasıl? Basık, altı alçak araç çıkarmı?

  • Selamlar, yolları biraz kötü olsa da altı alçak araçlarla da çıktığım oldu. Ara sıra altını sürtmesini göz ardı edebilirseniz çıkabilirsiniz. 🙂

  • Ne fark ediyor ikametgah mı çıkaratacağız.
   Yazının amacı geyet ortada iken, böyle bir bilginin gezginlere ne gibi bir fayda sağlayacağını düşündünüz merak ettim? Evet il sınırı olarak Bolu ili sınırları içerisinde, ancak orman bölge olarak Düzce ye bağlı.
   Düzce den ulaşım daha kolay ve yollar daha düzgün.

  • Merhabalar, trekking için oldukça uygun bir yayla. Çevredeki yaylalara trekking ile ulaşabilirsiniz.

 • Merhabalar. Yazınızı okuduktan sonra ve doğanın inanılmaz güzel fotoğraflarını gördükten sonra gitmeyi düşünüyorum, ilk fırsatta. Kendi aracımla gideceğim ama yollar hatchback araç için uygun mudur zor bir yol mu

Yorum Bırak