Memleketten Öyküler

Doğu Ekspresi ile Bir Uçtan Diğer Uca Anadolu

doğu ekspresi bilgiler

Son zamanların en popüler rotası Doğu Ekspresi için bir rehber hazırladım. Bu yazıyı okuduktan sonra Doğu Ekspresi‘ne dair tüm bilgileri edinmiş olacaksınız. Doğu Ekspresi‘ne dair en basit bilgilerden, detaylı açıklamalara kadar her şey aşağıda yer alıyor. İyi okumalar.

Doğu Ekspresi Nedir?

Doğu Ekspresi Ankara’dan yola çıkıp Kars’a kadar giden bir tren rotasıdır. Doğu Ekspresi treni Ankara, Kayseri, Sivas, Erzurum ve Kars’tan geçer. Saat 18:00’da Ankara’dan kalkıp; ertesi akşam 19:00 gibi Kars merkezde olmaktadır. Toplam yolculuk süresi 25 saattir.

(Not: Doğu Ekspresi şu an Ankara Garında olan çalışmalar nedeniyle Kırıkkale Yahşihan’da yer alan Irmak İstasyonu’ndan kalkmaktadır. Irmak İstasyonu’na, Ankara Garı önünden kalkan TCDD’ye ait servislerle ücretsiz bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.)

Doğu Ekspresi Güzergahı: Ankara – Kayseri – Sivas – Erzincan – Erzurum – Kars

doğu ekspresi bilet

Doğu Ekspresi Vagon Tipleri:

Doğu Ekspresi’nde 4 farklı çeşit vagon bulunuyor.

1. Pulman Vagonu: İlk vagon çeşidi Pulman diye geçiyor ve otobüs koltuklarına benzer 2+1 koltuk düzeniyle seyahat ediyorsunuz.

pulman vagonu

2. Örtülü-Kuşetli: İkinci vagon türü Örtülü-Kuşetli olarak adlandırılıyor. Bu vagon türünde 4 kişilik kompartımanlar yer alıyor. Ranza sistemine benzer bir sistemle 4 kişi aynı anda uyuyarak seyahat edebiliyor. Tren kondüktörü kişi başı herkese temiz çarşaf, pike ve yastık veriyor. Bu uyku takımı poşete sarılı olarak tertemiz olarak geliyor.

doğu ekspresi

3. Yataklı Vagon: Yataklı vagonda 2 kişilik odalar bulunmakta. Dilerseniz tek kişi de kalabiliyorsunuz. Vagondaki odalarda altlı üstlü çift kişilik yatak, buzdolabı, masa ve lavabo bulunuyor. Bu vagonda tek başınıza yolculuk etmek mümkün fakat bilet fiyatı iki kişiliğe göre biraz daha pahalı oluyor.

yataklı vagon

4. Yemekli Vagon: Bu vagonda yer alan restoranda yeme-içme ihtiyaçlarınızı giderebiliyorsunuz. Alkol hariç sıcak soğuk birçok içecek mevcut. Yemek olarak da bisküvi, sandviç ve tost gibi yiyecekler bulabiliyorsunuz.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları:

Doğu Ekspresi için bilet fiyatları vagon türüne göre değişmekte. Ayrıca öğrenci ve emekli bileti gibi çeşitli indirimli biletler de mevcut. Aşağıya güncel tüm fiyatları ekliyorum:

Pulman Fiyatları:

Tam Bilet: 46   TL

Öğrenci(13-26) Bileti: 36.50 TL

60-64 Yaş Bileti: 36.50 TL

65+ Yaş Bileti: 23.50 TL

Çocuk(7-12) Bileti: 23.50 TL

Basın, Öğretmen Bileti: 36.50 TL

Örtülü Kuşetli Fiyatları:

Tam Bilet: 61 TL

Öğrenci(13-26) Bileti: 51.50  TL

60-64 Yaş Bileti: 51.50  TL

65+ Yaş Bileti: 38.50 TL

Çocuk(7-12) Bileti: 38.50 TL

Basın, Öğretmen Bileti: 51.50  TL

doğu ekspresi bileti

Yataklı Vagon 2 Kişilik Fiyatlar:

Tam Bilet: 96 TL

Öğrenci(13-26) Bileti: 86.50 TL

60-64 Yaş Bileti: 86.50 TL

65+ Yaş Bileti: 73.50 TL

Çocuk(7-12) Bileti: 73.50 TL

Basın, Öğretmen Bileti: 86.50 TL

Yataklı Vagon Tek Kişilik Fiyatlar:

Tam Bilet: 116  TL

Öğrenci(13-26) Bileti: 106.50 TL

60-64 Yaş Bileti: 106.50 TL

65+ Yaş Bileti: 93.50 TL

Çocuk(7-12) Bileti: 93.50 TL

Basın, Öğretmen Bileti: 106.50 TL

doğu ekspresi kars

Doğu Ekspresi’ne Bilet nasıl alınır?

Hepimizin bildiği gibi Doğu Ekspresi’ne bilet almak biraz meşakkatli bir hale geldi. Son dönemlerde çok popüler olduğundan biletler çıkar çıkmaz tükeniyor. Biletleri tükenmeden almak için bilgisayar başında baya bir zaman geçirmeniz gerekecek.

Biletleri TCDD’nin telefon uygulamasından, sitesinden ya da çağrı merkezinden alabiliyorsunuz.

Doğu Ekspresi’ne bilet almak için en sağlıklı yöntem biletleri kendi sitesinden almak.

Bilet alabileceğiniz link: Doğu Ekspresi Bileti

TCDD E-Bilet uygulamasını indirmek isterseniz: Android – Iphone

Çoğu kişi bileti Ankara’dan Kars’a giden güzergahta almaya çalıştığı için; Kars’tan Ankara’ya doğru olan güzergahta daha rahat bilet bulabilirsiniz.

Ayrıca Pulman vagonu için her zaman bilet bulunuyor fakat diğer vagonlar gibi rahat olmadığından 25 saatlik bir yolculukta tercih edilecek gibi değil.

Doğu Ekspresi biletleri seyahat tarihinden bir ay önce satışa çıkıyor. Bir ay önceden gideceğiniz gün için biletleri sürekli kontrol etmeniz gerekmekte. Çünkü biletler çıktığı an tükeniyor. Gideceğiniz arkadaşlarınızla birlikte siteyi nöbetleşe kontrol edebilirsiniz. 🙂

TCDD bazen ek vagonlar ekleyebiliyor. Denk gelirseniz onları da değerlendirebilirsiniz.

Benim önerim, Kars’tan Ankara’ya doğru olan güzergahta; hafta içi biletlerini kontrol etmeniz yönünde olacaktır. En rahat bilet bulma yöntemi bu diyebilirim.

Ben bilet aldığım zamanlarda ertesi güne bile bilet bulmak oldukça kolaydı. Biletlerimi bir gün önceden rahatça almıştım.

Doğu Ekspresi Tren Konforu:

Sıcaklık: Vagonlar oldukça sıcak. Dışarıda kar yağıyor olsa bile trenin içerisinde soğukluk hissedilmiyor. Bulunduğunuz kompartımanın sıcaklık ayarlarını kontrol etmeniz için bir panel var. Çok sıcak olduğu için ben ısıtıcıları genellikle kapalı tuttum.

Elektrik: Her kompartımanın içerisinde bir tane priz yer alıyor. Bu prizden telefon, kamera gibi ekipmanlarınızı şarj etmeniz mümkün. Yanınıza 3’lü priz alarak arkadaşlarınızla birlikte rahatça kullanabilirsiniz. Prizin voltajı küçük kahve makinesi gibi aletler için yeterli fakat büyük kettle’lar için yeterli olmuyor.

Tuvalet ve Lavabo: Her vagonda bir adet tuvalet bulunmakta. Tuvaletin lavabosunda sabun, tuvalet kağıdı, kağıt havlu yer alıyor. Tuvaletler tren ilk kalktığında oldukça temiz oluyor ama zaman geçtikçe kullanımdan dolayı kirlenebiliyor. Yataklı vagonda; her kompartımanda kişiye özel lavabo bulunuyor.

Molalar: Tren yol boyunca birçok istasyonda duruyor fakat bu istasyonlarda oldukça kısa bir süre bekliyor. En uzun beklediği yerlerden birisi Erzurum Tren İstasyonu. Orada bile maksimum 10 dk bekleme yapıyor.

Telefon Şebekesi: Telefonlar yolun büyük bir kısmında çekiyor. Hatta çoğu yerde 4G bile çekiyor. Ara ara tren tünellere girdikçe ya da kırsalda giderken şebeke kopması olabiliyor.

Gürültü: Eskiden trenler oldukça gürültülü olurmuş uyumak bile işkenceye dönüşürmüş ama şu anki trenler o derece gürültülü değil. Raylardan çıkan ses az da olsa geliyor ama bir süre sonra alıştığınız için duymamaya başlıyorsunuz. Yan kompartımanlarda gürültü yapan tipler olmadıkça tren oldukça sessiz ve huzurlu oluyor.

Bagaj: Kompartımanlarda eşyalarınızı koyabilmeniz için oldukça geniş bir raf bulunuyor. Tüm bagaj ve çantalarınızı oraya bırakabilirsiniz. Ayrıca kompartıman içerisinde bulunan askılıklara mont vs. gibi kıyafetlerinizi asabiliyorsunuz.

Güvenlik: Kompartımanlar içeriden kilitlenebiliyor. Bu sayede yolculuk oldukça güvenli geçiyor. Ayrıca kompartımanlarda perde de bulunuyor. Bu perdeleri kapatırsanız kompartıman tamamen size özel hale geliyor. Güvenlik açısından tek problem kompartımanların dışarıdan kilitlenemiyor oluşu. Tuvalete giderken bir arkadaşınızı kompartımanda bırakmanızda fayda var.

Cağ Kebabı Siparişi:

Doğu Ekspresi’nde artık geleneksel hale gelmiş olaylardan birisi de Erzurum Garına yaklaşırken trene Cağ Kebabı sipariş etmek. Erzurum Garına varmadan yarım saat önce verilen siparişleri hızlıca hazırlayıp getiriyorlar. Erzurum’da verilen 10 dakikalık molada siparişlerinizi teslim alabiliyorsunuz. Ben kebap sipariş etmedim ama neredeyse trenin yarısı sipariş vermişti. Siz de sipariş etmek isterseniz en popüler restoranlardan birisi olan Gel Gör Kebap’tan sipariş edebilirsiniz. Nakit ya da kredi kartı ile ödeme yapmak mümkün.

Gel Gör Kebap iletişim numarası: 0 442 213 3253

doğu ekspresi tcdd

Doğu Ekspresi Seyahat Planı:

Doğu Ekspresi için benim gerçekleştirdiğim 2 gece 3 günlük seyahat planını anlatayım:

 • Önce en erken uçuşla İstanbul’dan Ankara’ya gittim. Eğer İstanbul’daysanız hızlı tren ya da uçak ile Ankara’ya geçebiliyorsunuz.
 • Tren kalkış saati olan 18:00’a kadar Ankara’da belli başlı görmek istediğim yerleri dolaştım.
 • 18:00’da Ankara Tren Garı’nın önünden kalkan ücretsiz otobüsler ile Kırıkkale’deki Irmak İstasyonu’na geçtim. Bu yolculuk yaklaşık 45 dk sürüyor.
 • Irmak İstasyonu’ndan trene binmemle 25 saatlik Doğu Ekspresi macerası başlamış oldu.
 • Ertesi akşam 19:00 gibi Kars Tren Garı’na vardık.
 • Tren garında taksi ile anlaşıp otel, havaalanı vs. transferler dahil gezilecek rotayı oluşturup fiyat belirledik. (Tren garından otele transfer, Ani Harabeleri, Çıldır Gölü, Kars Kalesi ve Şehir içi gezilecek yerler, Otelden havaalanına transfer olacak şekilde 250 TL’ye anlaştık.)
 • Sonra otele geçip biraz dinlenip akşam Kars sokaklarını gezmeye çıktım. (Otel olarak Katerina Sarayı’nı tercih ettim. Kars Çayı kenarında yer alan tarihi bir otel. Oldukça memnun kaldım.)
 • Kars sokaklarında dolaşıp Kars Kaz Evi‘nde akşam yemeğini yedim.
 • Sabah taksici ile buluşup Ani Harabeleri, Çıldır Gölü gibi yerleri ziyaret ettik. Dönüşte gün batımına doğru Kars Kalesi’ne çıkıp gün batımını seyrettik.
 • Akşam şehir merkezinde yer alan 3. nesil bir kahveci olan Craft Coffee No:74‘e uğrayıp kahve içtik. Kars’ta yer alan en iyi mekanlardan birisiydi diyebilirim.
 • Ertesi sabah şehirde biraz dolaşıp havalanına geçtim ve İstanbul’a geri döndüm.

Not: Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü için ucuz ulaşım alternatifi olarak Valilik önünden kalkan servisleri kullanabilirsiniz. Her gün 10:30’da kalkıyor geri 14:30’da merkeze dönüyor. Gidiş-dönüş ücreti 10 TL’ye Ani ve Çıldır’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Doğu Ekspresi’ni Keyifli Hale Getirmek için Öneriler:

 • Doğu Ekspresi’nden paylaşılan fotoğraflarda insanların led ışık ile vagonu dekore ettiği dikkatinizi çekmiştir diye düşünüyorum. Sizlerde yanınıza bu tarz ışıklandırmalar ya da mum vs. alabilirsiniz.
 • Su ısıtıcı olarak kullanabileceğiniz ufak kahve makinelerinden alabilirsiniz.
 • Yol uzun olduğu için bol bol yiyecek içecek alıp yolculuğu keyifli hale getirebilirsiniz.
 • Yanınıza alacağınız bir kitap yol boyunca en iyi arkadaşınız olacaktır.
 • Toplu halde gidiyorsanız yanınıza Tabu gibi oyunlar alabilirsiniz.
 • Trende dinlemek için müzik listesi oluşturabilirsiniz.

Doğu Ekspresi hakkındaki sorularınızı aşağıya yorum yazarak sorabilirsiniz.

Tüm fotoğraflarımı takip etmek isterseniz Instagram adresim: @mucahitmuglu

Doğu Ekspresi hakkında yazılmış bir diğer yazıya şuradan ulaşabilirsiniz: Doğu Ekspresi Hakkında Tüm Bilgiler

Yazar Hakkında

Yol Öyküleri

Yorumlar

 • Selam, paylaşımınız için kendi adıma çok teşekkür ediyorum uzun süredir takip ettiğim bir seyahat programı, umarım bize de gitmek nasip olur. Hemen hemen her şeyde fikir sahibi oldum fakat sizden öğrenmek istediğim tek şey Kars’da bir gece konaklamak yeterli oluyor mu ? Tüm görülmesi gereken yerler bir güne sığabiliyor mu ? Bir de Katarina sarayı merkeze yakın mı ? Gece otelden çıkıp gezip görülecek yerler biz bayanlar için uygun mu ? Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Merhaba öncelikle teşekkür ederim. Kars’ta bir gece konaklamak, eğer trenle dönecekseniz yetersiz olacaktır. Çünkü Kars’tan Ankara’ya giden tren sabah erken saatte yola çıkıyor. Dönüşü uçakla yapacaksanız tek gece de konaklayabilirsiniz. Sabah erkenden gezilecek yerleri görüp akşam saatlerinde uçakla dönebilirsiniz ama zaman sıkıntınız yoksa 2 gece konaklamak en ideali olacaktır.

   • Çok teşekkürler. Otel konuma ile ilgili de ufak bir sorum olmuştu onunla ilgili bilgi de alabilir miyim.

    • Otel merkeze oldukça yakın fakat geceleri yürüyerek gitmek sıkıntı olabilir. Yoldaki başıboş köpekler geceleri saldırgan olabiliyor. Benim önerim gece otele dönerken taksi kullanmanız yönünde olur.

 • Dogu ekspresi ile ilgili bütün bilgileri tek yazıda kaleme almışsın.Altın değerindeki tecrübelerini paylaştıgın icin tesekkür ederim.

  • Doğu Ekspresi hakkında yazdığım bu yazıya yaptığın değerli yorumun için ben teşekkür ederim Alihan.

  • Oldukça güzel bir eklenti olmuş. Doğu Ekspresi bileti arayanlar için oldukça kullanışlı olacaktır.

  • Merhaba ben de denedim ama alamadım bulamadım biletler ne zaman satışa çıkıyor nereden bakacağım bulamadım yardım eder misiniz

  • Almak imkansız gibi gözüksede uzun bir uğraş sonucunda alınabiliyor. Ben aldığım zamanlar sabah 7-8 arasında herhangi bir anda açılıyordu sürek sayfayı güncellemek gerek ve bilgilerinizi kart noyu hazır bulundurun yoksa sistem sizi atabiliyor. Uygulama üzerinden almaya çalışın daha rahat erişim sağlanıyor.

  • Doğu Ekspresi’ne bilet bulabilmek için her gün belirli aralıklarla kontrol etmeniz gerekiyor. Biletini iptal edenler oluyor. O yüzden sürekli kontrol etmek lazım.

  • TCDD’yi arayarak ya da en yakın istasyona giderek bilet alabilirsiniz. İnternet üzerinden almak için kart gerekiyor.

 • Verdiğiniz detaylı bilgiler için teşekkür ederim. Umarım çok yakın bir zamanda verdiğiniz bilgiler ışığında bu seyahati gerçekleştirme fırsatım olur 🙂

  • Yorumunuz için ben teşekkür ederim. Umarım yakın zamanda Doğu Ekspresi macerasını siz de yaşarsınız. 🙂

  • Tren Kars’a akşam varıyor. Ertesi sabah tekrar Ankara’ya dönüyor. Sabaha kadar bekleyip tekrar dönebilirsiniz.

 • Merhaba. Ankaradan kırıkkale otobüsü eski gardan mi yeni gardan mi kalkıyor? Bir de kars belediyesinin cildir gölüne ulaşımı var mi? tek gun gezme sansim var fakat ani ve cildiri gormeden dönmek istemiyorum. nasıl yapabilirim?

  • Merhaba ben karslıyım şuna Kars’ta oturuyor ve bu tür gezi organizasyonlarını ben yapıyorum tur gezi işleri falan evet Kars belediyesinin önce ani harabeleri ve ordan çıldır gölüne seyahati var ve bunu 1 güne rahat bi şekilde sığdırabilirsiniz😊

 • Bilgiler için teşekküler lakin bir sorum var ben 1 ay sonrasınada bilet bulamıyorum yani pulman felanda gözükmüyor. Seferler yılın belli aylarına özgü değil di mi?
  Birde yeni seferlerin eklenmesi saat kaçta oluyor?

  • En fazla 1 ay için bilet sorgulaması yapılabiliyor. 1 aydan daha ilerisine bilet kestirmek mümkün değil. Yeni seferler genellikle sabah saatlerinde oluyor. Sürekli siteyi kontrol etmekte fayda var.

 • Doğu ekspresi bileti aldım telefondan kaç kere denesemde cinsiyet bilgisini direk erkek olarak giriyor iki kadın olarak gidicez sorun olur mu ? Bilgilerde değişiklik yapamıyorum müşteri hizmetleri de yardımcı olduğu telefon numarasına ulaşılmıyor trene bineceğim gün garda bu sorunu çözebilirmiyim ?

 • Örtülü kuşetli olarak geçen 4 kişilik ama sadece iki kişiye ait verilebiliyormu onu merak ettim yoksa 2 bilet alınınca yanınıza ayrıca baska 2 kisi mi veriyorlar ?

  • Örtülü Kuşetli’de 4 biletin tümünü almazsanız kompartımana başka 2 iki yolcu gelebilir. Bu durumu önlemek için alacağınız diğer 2 bileti çocuk kategorisinden ucuza kestirebilirsiniz.

 • Merhaba öncelikle bu tura katılmak için illa ki ankara dan mı binmemiz gerekli ? Ben kayseri de ikamet ediyorum burdaki gardan binmem mümkün mü? Ve konaklama otelde mi yapılıyor yoksa trende kompartmanımızda konaklamamız mümkün mü? Yardımcı olursanız sevinirim..

  • Merhabalar, Doğu Ekspresi’ne Kayseri’den de binebilirsiniz. Yol üzerine herhangi bir güzergahtan binilebiliyor. Maalesef trende konaklamak gibi bir durum söz konusu değil. Seyahat esnasında konaklayabilirsiniz fakat Kars’a vardıktan sonra trende kalamazsınız.

 • Merhaba;
  Bende hergün sitesinden bakıyorum ama bazı günlerde yataklı vagon için [] böyle birşey çıkıyor ve devam dediğimde koltuk görseli çıkıyor bunun anlamı ne? [0] çıkınca devam edemiyorsun d

  • Merhaba, o durumu hiç yaşamadığım için bir şey diyemeyeceğim ama yüksek ihtimalle boş kompartıman olmadığını ifade ediyordur.

 • Birde benim 4 aylık bir bebeğim var yataklıyı o yüzden istiyordum ama kuşetli olanlarda benim için uygun olmaz mı?

  • Örtülü Kuşetli vagonda da yataklar mevcut ama yanınıza yabancı yolcular bilet kestirebilir. Örtülü Kuşetli vagonda 4 kişi birlikte seyahat ediyorsunuz.

 • Merhabalar bilgileriniz çok açıklayıcı oldu fakat bir şey sormak istiyorum acaba tren karsa vardıktan sonra otele gitmeyip trende konaklama gibi bir alternatif var mı merak ediyorum yataklı dediği için aklıma takıldı teşekkürler

  • Merhaba, maalesef öyle bir şansınız olmuyor. Tren vardıktan sonra inmek zorundasınız. Yataklı Vagon denmesinin sebebi yolculuk boyunca yatakta yatarak gidilebildiği için ama yalnızca yolculuk esnasında kalabiliyorsunuz.

 • Merhabalar..) Ulaşım için Anlaştığınız kişinin numarasını vermeniz mümkün müdür? Çünkü orada ücret olarak fazla fiyat verenlerde oluyormuş. Siz 2 günlük plan dahilinde mi 250tl ödediniz?

 • Yaaa çok güzel olmuş merak ettiğim ne varsa öğrendim umarım bu yolcuğu yapmak bize de nasip olur teşekkürler :))

 • Merhabalar. Biz biletimizi malesef nisan ayının başına bulabildik fakat kar olmaması veya çıldır gölünün buzunun çözülmüş olması gibi endişelerimiz var. Nisan da kars hakkında bilgisi olanlar cevaplayabilir mi lütfen ? Teşekkürler

 • Ben ortulu kusekli vagondan 4 bilet aldim bir oda icin aninda tukendiginden 4 biletin ikisini kardeslerim uzerine aldimcama biz 4 arkaras gidecek yolculuk esnasinda bunu sorun olusturlar mi

 • En son bahsettiğiniz çıldıra ve ani harebelerine. Her ikisi tarafada aynı servis mi götürüyor

  • Evet aynı servis götürüyor. Önce Ani Harabeleri’ne sonra Çıldır Gölü’ne gidiyor.

  • Türkiye’nin her yerinden satın alabilirsiniz. TCDD’nin bilet satış sitesine girmeniz yeterli.

 • Doğu ekspresiyle Kars’tan Ankara’ya yolculuk yapmak için saat 08.00’de trene biniliyor diye okudum. Doğruluk payı nedir? Eğer doğruysa bir dahaki gün saat kaçta Ankara’da oluruz? Şimdiden teşekkürler.

  • Doğu Ekspresi her mevsim güzel fakat Kars’ı da gezmeyi düşünüyorsanız Kars’ı ziyaret etmek için en güzel mevsim kış ayları.

 • Merhaba öncelikle yazınızda paylaşmış olduğunuz bilgiler harika bunun için teşekkürler 😊 Ben -sanırım diğer yolculuk tarihinde -36 aylık bir kız çocuğu annesi olarak çocuk için sıkıntı olur mu çok merak ediyorum ona göre bu yolculuğu planlamak istiyorum bilgi verirseniz çok sevinirim😊

  • Merhabalar öncelikle teşekkür ederim. 🙂 Doğu Ekspresi’nde çocuğuyla seyahat eden birçok aile gördüm. Tren oldukça konforlu ve sıcak. Herhangi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Zaten yataklı vagon otel odasından hallice. Rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. 🙂

 • Merhaba trenle Kars’a gittikten sonra yine tranle Ankara’ya dönebiliyo muyuz? Yoksa orda bırakıp kendimiz mi gelmek zorundayız? Bu bilet fiyatları tek yön değil mi ?

 • Merhabalar öncelikle yazınız için teşekkür ederiz Nisan 17nde gitmeyi düşünüyoruz biz üç arkadaş bahsettiğiniz Ankara gardaki yapım çalışmaları hala devam ediyormudur acaba ?

 • Merhaba öncelikle teşekkür ederim yazınız için 20 sinde Ankaradan tek gideceğim ve iki gece Kars’ta kalıp pazartesi geri döneceğim Orda Kars içi kültür turu veya tur gibi tanıtım yapan firma var mı. İki gece bir gün Kars için yeterli olur mu

 • Doğu ekpresi ile etkinlikler yapıldığını duydum. Kars Van gibi illere. Fakat bu etkinlikler sanırım daha cok kışın oluşturuluyor. Şu sıralar planlanan bir etkinlik var mı?

 • Merhaba hemen cevap verirseniz sevinirim biz 3 kişilik bir aile olarak yataklı 4 kişilik yatakta 3 kişi olarak gitmek istiyoruz biletleri de aldık 1 erkek 2 kız acaba yanımıza bir kişi verirler mi yoksa biz 3 kişi olarak gidebilirmiyiz?

 • Gerçekten çok açıklayıcı ve de tam da aklımdaki soruları cevaplamışsınız emeğinize sağlık sizi de imrenerek takip ediyorum yolunuz açık olsun darısı başıma maceralarınızın…

 • Yataklı odalarda 2 kişilikte kızlı erkekli kalinabiliyormu acaba kalınmıyor arıyorlar gibi bir şey duydum dogrumudur

 • Çok güzel bir yazı olmuş. Bir sorum olacak acaba 2 kişilik yataklı fiyatları tek kişi için mi yoksa iki kişinin toplam fiyatı mı

 • Merhabalar. Eğer Ankara-Kars yönünde bulamazsak Kars – Ankara yönünü önermişsiniz. Peki aynı güzergah olmasına rağmen görülmesi gereken yerlerin saat denkliği nasıl oluyor. Mesela çok güzel olan bir manzara bu yönden gidilirse geceye kalıp götülemeyebiliyor mu? Şimdiden teşekkür ederim.

 • merhaba, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ✨ siz hangi vagon türü ile gittiniz yataklılar daha konforlu duruyor ama sanki örtülü kuşetlilerde güzel fotoğraflar çıkıyor

 • İlk gün ani harabelerini gezip 2. Günde sarıkamışa gitmek istiyoruz kayak yapmakta istiyoruz kıyafet ve kayak takımı kiralamak için öneriniz varmı birde sarıkamışa ulaşım nasıl olacak sabah gidip akşama otelimizi dönebilirmiyiz nasıl ulaşım sağlamalıyor tren mi özel arçmı yoksa otobüs mü kullanmalıyız?

 • İlk gün ani harabelerini gezip 2. Günde sarıkamışa gitmek istiyoruz kayak yapmakta istiyoruz kıyafet ve kayak takımı kiralamak için öneriniz varmı birde sarıkamışa ulaşım nasıl olacak sabah gidip akşama otelimizi dönebilirmiyiz nasıl ulaşım sağlamalıyor tren mi özel arçmı yoksa otobüs mü kullanmalıyız???

Yorum Bırak