Sizin Öyküleriniz

Yakın Bir Kaçış Rotası: İznik Askania

askania otel, iznik gölü
Yazar Nisa Erdem

Üniversite hayatımıza son vermek üzere geçirilen, kabus dolu bir sınav haftasından sonra; kafa dinlemelik bir tatil, bizim için kaçınılmazdı. Ramazan ayında olduğumuzdan fazla uzağa gidemeyeceğimiz için yakınımızdaki yerleri değerlendirelim dedik. Yaptığımız küçük çaplı bir araştırma sonucunda rotamızı Bursa’nın Orhangazi ilçesinde yer alan İznik Gölü’ne çevirdik.

iznik, askania, bursa

‘Do not disturb!’ 🙂

Ulaşım için feribot ile Bursa’ya gidip oradan geçeceğimizi düşünürken; gölün Yalova’ya daha yakın olduğunu öğrendik. Sabah hiç vakit kaybetmeden ilk feribota atlayıp Yalova’ya indik. Daha sonra vapur iskelesinin sağında kalan minübüs duraklarına gittik ve saat başı kalkan minübüslerle otelimize ulaşımımızı sağladık. ‘Bu kadar bilgiyi niye veriyorsun?’ diyenler varsa; biz ulaşım konusunda internette çok bir bilgi bulamadık ve bizim gibi yolu İznik Gölü’ne düşenler olur diye yazmadan geçemedim. 🙂

iznik, bursa

Biz konaklamak için İznik Gölü’nün etrafına kurulmuş olan her detayı incelikle düşünülmüş Askania Oteli tercih ettik. Bu arada ‘Askania’ Yunan mitolojisine göre İznik Gölü demekmiş ve otelin adı da oradan geliyormuş. Konaklamak üzere çadır, karavan, tomruk, bungalov ve veranda seçenekleri vardı. Bizim tercihimiz verandadan yana oldu. Küçüklüğümden beri hayalini kurduğum ağaç evlerde bir gün de olsa konaklama imkanına sahip olmak fazlasıyla mutlu etti beni. Veranda odalarda tuvalet bulunmaması biraz sıkıntılı olsa da; daha doğal hissetmemi sağladı. 🙂

iznik, askania, otel

Odamıza yerleştikten sonra iftar saatine kadar otelin bahçesinde vakit geçirdik. Hamakta kitap okumak bu tatilin en huzurlu anlarından birisiydi. Yoğun geçen bir haftadan sonra tam olarak aradığım tatil buydu.

iznik, askania, otel

Alain de Botton – Seyahat Sanatı

Bu kadar miskinliğin yeterli olduğunu düşünüp oteli keşfe çıktık. Arkadaşımla bize en çok huzur veren ikinci şey ise sazlıklar oldu. Nedense görüntüleri insana huzur veriyor. Sizce de öyle değil mi?

 

iznik, göl, bursa, askania

İftar vaktinin gelmesi ile birlikte yemeğimizi gölün üzerinde yerken; gölün üzerinde gezen ördekler ve etrafımızda dolaşan küçük kedi ile paylaşıyoruz ekmeğimizi ve yine hayatımızda hatırladıkça huzur ve mutluluk duyacağımız bir günü daha sonlandırıyoruz.

iznik

Doğaya karıştığı zaman insana geçirdiği bir gün bile daha uzun geliyor. Geride bırakılan bir gün olmasına rağmen her an o kadar sindirerek ve dinginlikle yaşanıyor ki; dönüp bakınca  sanki bir haftadır tatildeymişiz gibi hissettiriyor. Her anımızın daha derin ve zamanınızın daha bereketli geçmesi dileğiyle..

Instagram: @bitmeyenkesif

Yazar Hakkında

Nisa Erdem

Yorumlar

Yorum Bırak