Memleketten Öyküler

BORÇKA KARAGÖL REHBERİ – ARTVİN

borcka karagol

Borçka Karagöl, Türkiye’de gördüğüm en güzel yeşil alanlardan birisi. Muhteşem güzellikte bir bitki çeşitliliği var ve neredeyse yeşilin her tonunu barındırıyor.

Borçka Karagöl‘e ulaşmak için Borçka Merkez’den çıkacağınız yol boyunca doğanın güzellikleri size eşlik ediyor. Henüz Borçka Karagöl‘e varmadan yol üzerinde defalarca durup fotoğraf çekmek isteyeceğinize eminim. Sağ tarafınızda akan dere vadi boyunca sizi takip edecek. Arabadan inip kısa bir yürüyüş ile ulaşacağınız göl manzarası ise insanın aklını başından alıyor. Üzerinde yüzen renkli sandallarla birlikte cennetten farksız bir görüntüyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Gölün üzerindeki fotojenik  iskeleye çıkıp; panoramik olarak gölü seyrederken, alacağınız nefes doğru yere gelmişim ben dedirtiyor.

artvin borcka karagol

Borçka Karagöl ülkenin en kuzeydoğusunda yer alan göllerden biri de olsa ulaşımı sanıldığı kadar zor değil. Bu güzellikte bir yere ulaşmak için gidilecek her kilometre hakkını sonuna kadar veriyor. İlk olarak ulaşımdan bahsederek yavaşça bilgileri vermeye geçeyim.

BORÇKA KARAGÖL ULAŞIM:

Borçka Karagöl, Artvin Merkez’den yaklaşık 60 km uzaklıkta. Yolun büyük bölümü asfalt olup son 6 km’si taş döşenmiş halde. Her türlü binek araçla rahatça ulaşabilirsiniz.

Borçka’dan ise 25 km uzaklıktadır.

Özel aracınız yoksa Borçka Petrol Ofisi’nden kalkan minibüsler ile Karagöl’e ulaşabilirsiniz.

Minibüse de ücret vermek istemiyorsanız; Borçka’dan otostop ile rahatça ulaşabilirsiniz. 🙂 Biz otostop çekerek ulaşım sağladık.

artvin karagol

BORÇKA KARAGÖL KONAKLAMA:

Borçka Karagöl Tabiat Parkı‘nın içerisinde konaklayacak herhangi bir yer bulunmuyor. Pansiyonlar Karagöl‘e yaklaşık 10-15 km uzaklıkta kalıyorlar. Biz 1 gece Karagöl yolu üzerindeki Lamazi Pansiyon‘da konakladık, 1 gece de Karagöl‘de kamp yaparak konakladık. Konaklama alternatifi olarak Lamazi Pansiyonu öneririm, işletenler çok tatlı ve kibar insanlar.

Borçka Karagöl‘e gitmişken göl kıyısında kamp atmak en güzel konaklama şekli olacaktır.

Göl kıyısında kamp yapmak için özel bir alan var. Bütün kampçılar birlikte orada kamp atıyorlar. Bahsettiğim yer göle sıfır konumda yani uyanır uyanmaz göl manzarası sizi karşılıyor.

Kamp ücreti çadır başına 20 TL olarak geçiyor ama bizden kimse kamp ücreti istemedi. Çok yoğun sezonlar dışında kamp ücreti ödeyeceğinizi düşünmüyorum.

Çadırınız yoksa ve kiralamak istiyorsanız orada kiralayabilirsiniz. 2 kişi için 50 TL, 3 kişi için ise 60 TL bir ücreti var.

borcka karagol kamp

Sabah uyandığımda beni karşılayan Karagöl manzarası.

KARAGÖL’E GİRİŞ ÜCRETİ: (Araçlar için)

Motosiklet : 6 TL, Araba : 9 TL, Minibüs : 25 TL (Ayrıca otopark ücreti vermeniz gerekmiyor.)

Borçka Karagöl için herhangi bir giriş çıkış saati mevcut değildir. Dilediğiniz saatte ve günde ziyaret edebilirsiniz.

YEME – İÇME:

Borçka Karagöl‘de girişte bir restaurant bulunuyor. Orada birçok yiyecek ve içeçek seçeneği mevcut. Biz tost-ayran almıştık, fiyatları fena değil.

BORÇKA KARAGÖL YAPILACAK ŞEYLER:

-Sandal kiralayıp göl üzerinde gezintiye çıkabilirsiniz.

-Göl çevresindeki parkurda yürüyüş yapabilirsiniz.

-Göl kıyısında kamp atarak unutulmaz bir gece geçirebilirsiniz.

-Muhteşem doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

borcka karagol ulaşım

GİDERKEN YANINIZA ALMANIZ GEREKENLER:

-Yanınızda kesinlikle bir yağmurluk bulundurun.

-Fotoğraf makinesiz gitmeyin çok üzülürsünüz.

-Kamp yapmayı düşünüyorsanız yanınıza çadır, uyku tulumu ve mat almayı unutmayın.

Sorularınızı aşağıya yorum yazarak sorabilirsiniz.

Tüm Karadeniz fotoğraflarımı takip etmek isterseniz Instagram adresim: @mucahitmuglu

Yazar Hakkında

Mücahit Muğlu

Yorumlar

 • Merhabalar,
  Haziran başında bizde oralarda olmayı planlıyoruz. Haritadan rota çizerken iki farklı yer görünüyor. Biri borçka karagöl tabiat parkı, diğeri karagöl sahara tabiat parkı. Sizin gittiğiniz hangisi oluyor? (İkisi birbirinden baya bir uzak kalıyor da yaklaşık 100 km kadar)

  • Merhaba, yazıda bahsedilen yer Borçka Karagöl Tabiat Parkı. 🙂 Sahara Tabiat Parkı, Artvin’in Şavşat ilçesinde yer alıyor.

 • İki kız kurban bayramında gitmeyi düşünüyoruz. Sizce bayramda ve iki kız doğu karadenizi gezmek için uygun mudur. Ve aracımız yok.

  • Bence uygundur, gitmek istediğiniz çoğu yere araç bulabilirsiniz zaten. Biz de araçsız gitmiştik.

 • Merhaba. İki kız kurban bayramında gitmeyi düşünüyoruz. Sizce bayramda ve iki kız doğu karadenizi gezmek için uygun mudur. Ve aracımız yok.

 • Merhaba. Kamp yapmayı düşünüyorsanız yanınıza uyku tulumu ve mat almayı unutmayın demişsiniz. Kamp yapmayı düşünüyorum ama 2 kişilik çadır kiralayarak… Yine de bu malzemeleri getirmek gerekiyor mu, yoksa kiralık çadırların içinde var mıdır?

 • Göl evet çok güzel kamp yapmak için çok ideal ama günübirlik gezmeye gidiyorsanız ve orada yemek yeriz diye plan yapıyorsanız üzgünüm sosyal tesis adı altında çalışan personel çok saygısız servis berbat ötesi sadece köfte alabiliyorsunuz 15tl tombik pide arasında sadece 4adet köfte oyüzden yemeğinizi hatta suyunuzu bile yanınızda götürün mutlaka su almak istediğinizde suyumuz yok diye tepki alıyorsunuz böylesi doğa harikası biryeri işi bilmeyen insanlar burnunuzdan getirebiliyor ama mutlaka gidilmesi gereken bir yer havası manzara doğallık herşey süperdi.

 • Merhaba biz ailecek hitmeyi planlıyorduk. Çadır başına me kadar ücret alınıyor. Bilgisi olan var mı? Birde herhangi bi yabani hayvanın gelme durumu var mı(ayı gibi). Daha önce küçük bi ayı maceramız olmuştu. Biraz bu konuda endişeliyim☺️

  • 25 tl ucret alıyorlar çadır başı. tuvalet çok çok uzakta gece tuvalete gitmek çok çok zor. ona göre planlayin kendinizi

 • Merhaba bizde arkadaşınla gidicez eylül de çadırımız çadırımız yok kiralamayı düşünüyorz eğer kamp alanında kimse yoksa kiralamıycaz o yüzdem pansiyon düşünüyoruz ucuz mu pansiyonlar

  • Merhabalar, Borçka Karagöl’e yakın birçok pansiyon var. Kimisi pahalı kimisi ucuz. Kendi bütçenize göre bir yer bulmakta zorluk çekeceğinizi düşünmüyorum.

 • Merhaba bizde eylül sonlarına doğru gitmeyi planlıyoruz acaba ıssız mı olur bu sıralar? Bir de türk telekom oralarda çekiyor mu acaba

  • Merhaba, Eylül sonu en güzel zamanlarından birisidir. Borçka Karagöl’ün sonbahara doğru ziyaretçisi azalsa da ıssız olacağını düşünmüyorum. Türk Telekom göl ve çevresinde çekmiyor.

 • merhabalar.ateş yakmak serbestmi acaba?kışın gitmeyi düşnüyorum çok sıkıntı yaşarmıyım

  • Merhaba, Borçka Karagöl’de ateş yakmak kesinlikle yasak. Yeterli ekipman ile giderseniz kış olsa dahi sorun yaşamazsınız.

 • Merhaba, biz Karagöl’de çadırla konaklamak istiyoruz ama çadırımız yok.Çadır kiralamak için uygun yerler var mıdır hala bu sezonda? Aradığımızda artık olmadığını söylediler de. Yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂

 • Temmuz ayında geceleri çok soğuk oluyor mu? Uyku tulumu şart mı? Yoksa sadece mat ve battaniyeyle gece geçirilir mi üşürmüyüz. 2 yaşındaki oğlumuzla bi gece kamp yapmayı düşünüyorduk orda sizin tavsiyenize göre karar vericez. Cevaplarsanız seviniriz.

Yorum Bırak