Memleketten Öyküler

BORÇKA KARAGÖL REHBERİ – ARTVİN

borcka karagol

Borçka Karagöl, Türkiye’de gördüğüm en güzel yeşil alanlardan birisi. Muhteşem güzellikte bir bitki çeşitliliği var ve neredeyse yeşilin her tonunu barındırıyor.

Borçka Karagöl‘e ulaşmak için Borçka Merkez’den çıkacağınız yol boyunca doğanın güzellikleri size eşlik ediyor. Henüz Borçka Karagöl‘e varmadan yol üzerinde defalarca durup fotoğraf çekmek isteyeceğinize eminim. Sağ tarafınızda akan dere vadi boyunca sizi takip edecek. Arabadan inip kısa bir yürüyüş ile ulaşacağınız göl manzarası ise insanın aklını başından alıyor. Üzerinde yüzen renkli sandallarla birlikte cennetten farksız bir görüntüyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Gölün üzerindeki fotojenik  iskeleye çıkıp; panoramik olarak gölü seyrederken, alacağınız nefes doğru yere gelmişim ben dedirtiyor.

artvin borcka karagol

Borçka Karagöl ülkenin en kuzeydoğusunda yer alan göllerden biri de olsa ulaşımı sanıldığı kadar zor değil. Bu güzellikte bir yere ulaşmak için gidilecek her kilometre hakkını sonuna kadar veriyor. İlk olarak ulaşımdan bahsederek yavaşça bilgileri vermeye geçeyim.

BORÇKA KARAGÖL ULAŞIM:

Borçka Karagöl, Artvin Merkez’den yaklaşık 60 km uzaklıkta. Yolun büyük bölümü asfalt olup son 6 km’si taş döşenmiş halde. Her türlü binek araçla rahatça ulaşabilirsiniz.

Borçka’dan ise 25 km uzaklıktadır.

Özel aracınız yoksa Borçka Petrol Ofisi’nden kalkan minibüsler ile Karagöl’e ulaşabilirsiniz.

Petrol Ofisi’nden kalkan minibüslerin yeri Borçka Karagöl yolu üzerine alınmış. Borçka Belediyesi tarafından minibüslerin kalktığı yerde market, kafe ve wc gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir alan oluşturulmuş.

artvin karagol

BORÇKA KARAGÖL KONAKLAMA:

Borçka Karagöl Tabiat Parkı‘nın içerisinde konaklayacak herhangi bir yer bulunmuyor. Pansiyonlar Karagöl‘e yaklaşık 10-15 km uzaklıkta kalıyorlar. Biz 1 gece Karagöl yolu üzerindeki Lamazi Pansiyon‘da konakladık, 1 gece de Karagöl‘de kamp yaparak konakladık. Konaklama alternatifi olarak Lamazi Pansiyonu öneririm, işletenler çok tatlı ve kibar insanlar.

Borçka Karagöl‘e gitmişken göl kıyısında kamp atmak en güzel konaklama şekli olacaktır.

Göl kıyısında kamp yapmak için özel bir alan var. Bütün kampçılar birlikte orada kamp atıyorlar. Bahsettiğim yer göle sıfır konumda yani uyanır uyanmaz göl manzarası sizi karşılıyor.

Kamp ücreti çadır başına 20 TL olarak geçiyor.

Çadırınız yoksa ve kiralamak istiyorsanız orada kiralayabilirsiniz. 2 kişi için 50 TL, 3 kişi için ise 60 TL bir ücreti var.

Borçka Karagöl’de Kamp Yapmak için Güncel Bilgiler:

Göl etrafında kamp yapılması yasaklanmış. Otoparkın üst tarafında bulunan ormanlık alana yeni kamp alanı yapılmış. Yalnızca orada kamp atılabiliyor. Kamp ücretleri kaldırılmış; kamp yapmak için herhangi bür ücret ödemek gerekmiyor. Çadır kiralama hizmeti bulunmuyor. Kendi çadırınızı ve ekipmanlarınızı götürmek zorundasınız.

 

borcka karagol kamp

Sabah uyandığımda beni karşılayan Karagöl manzarası.

KARAGÖL’E GİRİŞ ÜCRETİ: (Araçlar için)

Motosiklet : 6 TL, Araba : 9 TL, Minibüs : 25 TL (Ayrıca otopark ücreti vermeniz gerekmiyor.)

Borçka Karagöl için herhangi bir giriş çıkış saati mevcut değildir. Dilediğiniz saatte ve günde ziyaret edebilirsiniz.

YEME – İÇME:

Borçka Karagöl‘de girişte bir restaurant bulunuyor. Orada birçok yiyecek ve içeçek seçeneği mevcut. Biz tost-ayran almıştık, fiyatları fena değil.

BORÇKA KARAGÖL YAPILACAK ŞEYLER:

-Sandal kiralayıp göl üzerinde gezintiye çıkabilirsiniz.

-Göl çevresindeki parkurda yürüyüş yapabilirsiniz.

– Göl kıyısında kamp atarak unutulmaz bir gece geçirebilirsiniz.

(Artık göl kıyısında kamp yapmak yasak.)

-Muhteşem doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

borcka karagol ulaşım

GİDERKEN YANINIZA ALMANIZ GEREKENLER:

-Yanınızda kesinlikle bir yağmurluk bulundurun.

-Fotoğraf makinesiz gitmeyin çok üzülürsünüz.

-Kamp yapmayı düşünüyorsanız yanınıza çadır, uyku tulumu ve mat almayı unutmayın.

Sorularınızı aşağıya yorum yazarak sorabilirsiniz.

Tüm Karadeniz fotoğraflarımı takip etmek isterseniz Instagram adresim: @mucahitmuglu

Yazar Hakkında

Mücahit Muğlu

Yorumlar

 • Merhabalar,
  Haziran başında bizde oralarda olmayı planlıyoruz. Haritadan rota çizerken iki farklı yer görünüyor. Biri borçka karagöl tabiat parkı, diğeri karagöl sahara tabiat parkı. Sizin gittiğiniz hangisi oluyor? (İkisi birbirinden baya bir uzak kalıyor da yaklaşık 100 km kadar)

  • Merhaba, yazıda bahsedilen yer Borçka Karagöl Tabiat Parkı. 🙂 Sahara Tabiat Parkı, Artvin’in Şavşat ilçesinde yer alıyor.

 • İki kız kurban bayramında gitmeyi düşünüyoruz. Sizce bayramda ve iki kız doğu karadenizi gezmek için uygun mudur. Ve aracımız yok.

  • Bence uygundur, gitmek istediğiniz çoğu yere araç bulabilirsiniz zaten. Biz de araçsız gitmiştik.

 • Merhaba. İki kız kurban bayramında gitmeyi düşünüyoruz. Sizce bayramda ve iki kız doğu karadenizi gezmek için uygun mudur. Ve aracımız yok.

 • Merhaba. Kamp yapmayı düşünüyorsanız yanınıza uyku tulumu ve mat almayı unutmayın demişsiniz. Kamp yapmayı düşünüyorum ama 2 kişilik çadır kiralayarak… Yine de bu malzemeleri getirmek gerekiyor mu, yoksa kiralık çadırların içinde var mıdır?

 • Göl evet çok güzel kamp yapmak için çok ideal ama günübirlik gezmeye gidiyorsanız ve orada yemek yeriz diye plan yapıyorsanız üzgünüm sosyal tesis adı altında çalışan personel çok saygısız servis berbat ötesi sadece köfte alabiliyorsunuz 15tl tombik pide arasında sadece 4adet köfte oyüzden yemeğinizi hatta suyunuzu bile yanınızda götürün mutlaka su almak istediğinizde suyumuz yok diye tepki alıyorsunuz böylesi doğa harikası biryeri işi bilmeyen insanlar burnunuzdan getirebiliyor ama mutlaka gidilmesi gereken bir yer havası manzara doğallık herşey süperdi.

 • Merhaba biz ailecek hitmeyi planlıyorduk. Çadır başına me kadar ücret alınıyor. Bilgisi olan var mı? Birde herhangi bi yabani hayvanın gelme durumu var mı(ayı gibi). Daha önce küçük bi ayı maceramız olmuştu. Biraz bu konuda endişeliyim☺️

  • 25 tl ucret alıyorlar çadır başı. tuvalet çok çok uzakta gece tuvalete gitmek çok çok zor. ona göre planlayin kendinizi

 • Merhaba bizde arkadaşınla gidicez eylül de çadırımız çadırımız yok kiralamayı düşünüyorz eğer kamp alanında kimse yoksa kiralamıycaz o yüzdem pansiyon düşünüyoruz ucuz mu pansiyonlar

  • Merhabalar, Borçka Karagöl’e yakın birçok pansiyon var. Kimisi pahalı kimisi ucuz. Kendi bütçenize göre bir yer bulmakta zorluk çekeceğinizi düşünmüyorum.

 • Merhaba bizde eylül sonlarına doğru gitmeyi planlıyoruz acaba ıssız mı olur bu sıralar? Bir de türk telekom oralarda çekiyor mu acaba

  • Merhaba, Eylül sonu en güzel zamanlarından birisidir. Borçka Karagöl’ün sonbahara doğru ziyaretçisi azalsa da ıssız olacağını düşünmüyorum. Türk Telekom göl ve çevresinde çekmiyor.

 • merhabalar.ateş yakmak serbestmi acaba?kışın gitmeyi düşnüyorum çok sıkıntı yaşarmıyım

  • Merhaba, Borçka Karagöl’de ateş yakmak kesinlikle yasak. Yeterli ekipman ile giderseniz kış olsa dahi sorun yaşamazsınız.

 • Merhaba, biz Karagöl’de çadırla konaklamak istiyoruz ama çadırımız yok.Çadır kiralamak için uygun yerler var mıdır hala bu sezonda? Aradığımızda artık olmadığını söylediler de. Yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂

 • Temmuz ayında geceleri çok soğuk oluyor mu? Uyku tulumu şart mı? Yoksa sadece mat ve battaniyeyle gece geçirilir mi üşürmüyüz. 2 yaşındaki oğlumuzla bi gece kamp yapmayı düşünüyorduk orda sizin tavsiyenize göre karar vericez. Cevaplarsanız seviniriz.

 • Merhaba, araçsız gidilirse en mantıklı konaklama yeri hangi bölgesi olur sizce; hem ulaşım açısından hem de doğasından uzaklaşmama açısından.. 😊

 • Karagöl. Yolun giderken sağ tarafta ŞENTÜRK CAY EVİ denilen yerde sakin kahvaltı yapmayın tam bir rezalet. Daha öne kullanılmış üzerinde yiyilmis olan tabakları getiriyorlar pislik içerisinde saygısız sahibi yiyecekler içinde ne ararsanız var kıl dan tutumda insanın midesini bulandıracak kadar pis ve ayrıca serpme denilen kahvaltıda yarım domates bir salata kullanılmış reçeller içerisinde ne olduğu belli değil olan bir mıhlama ( peyniri kutlanmış yemek içinde gördüm) ustelikte bunların kişi başı kahvaltı fiyatı 20 TL den fazla kısacası rezalet diz boyu biz hakkımızı helal etmedik umarım bu yazıyı işletme sahibi de görür utanır biz kendimiz utandık böyle bir kahvaltı konulmasından giderken Bim den şok tan vs gibi yerlerden kahvaltılık alıp gidin daha iyi ne yediğinizi bilirsiniz aç kalmaz ve kazıklanmazsınız utanmaz insanlar

 • Bence de haklısınız ben 26.08.2018 de gittik yol kenarında kahvaltı salonlari var hele hele SENTURK CAY ALANİ DİYE BİR YER VAR inanın berbatti kalmış kahvaltıları içinde kıl vs gibi şeyler olan tabakları insanın önüne koyuyorlar mıhlama yada yöreye ait bir kahvaltılık istediğinizde fiyata bunlar dahil değil diyip Bim den alınmış peyniri önünüze koyuyorlar zaten kahvaltıyı getiren bayan suratsız çay soğuk milletle alay eder gibi konuşuyorlar o güzelim tabiatı böyle insanlar yüzünden gezip tadını çıkaramadan döndük bence bu yere giderken kahvaltınızı yiyeceğinizi yanınıza alın

 • Karagöl. Yolun giderken sağ tarafta ŞENTÜRK CAY EVİ denilen yerde sakin kahvaltı yapmayın tam bir rezalet. Daha öne kullanılmış üzerinde yiyilmis olan tabakları getiriyorlar pislik içerisinde saygısız sahibi yiyecekler içinde ne ararsanız var kıl dan tutumda insanın midesini bulandıracak kadar pis ve ayrıca serpme denilen kahvaltıda yarım domates bir salata kullanılmış reçeller içerisinde ne olduğu belli değil olan bir mıhlama ( peyniri kutlanmış yemek içinde gördüm) ustelikte bunların kişi başı kahvaltı fiyatı 20 TL den fazla kısacası rezalet diz boyu biz hakkımızı helal etmedik umarım bu yazıyı işletme sahibi de görür utanır biz kendimiz utandık böyle bir kahvaltı konulmasından giderken Bim den şok tan vs gibi yerlerden kahvaltılık alıp gidin daha iyi ne yediğinizi bilirsiniz aç kalmaz ve kazıklanmazsınız utanmaz insanlar

 • merhaba . gecen gun karagöle arkadaslar gıttıler kamp atmak ıcın. cadır namına bısey göremedıler cok ıssız dedıler bır ısletme var o da erkenden kapamıs falan. karanlık bıde. okadar heveslenmıstım planlarım suya dustu . sımdı guncellemenızı gördum acaba otoparkın ust tarafındamıydı cadırlar bızımkıler göremedıler. görünmıcek bıyermı

 • Merhaba. Ulasimin son kisimlari haric sorun yok. Ama gole yaklastikca yollar dar ve kotu. Manzara herseyiyle super. Yiyecek icecek kesinlikle yaninizda bulundurun. Sosyla tesis adi altinda yer yapilmis ama servis elemanları ne yaptigi belirsiz. Saygisiz.ilgisiz. boyle bir yere yakismayan personel koymislar yazik. Yalvar yakara siparis verdim. Tuvaletler yeterli. Ama insanlar hala bu guzellikleri gordugu halde kirletmeye devam ediyor. Golde bulunan baliklari gordukleri halde o gole pet şiseler vb bir suru cop atilmis. Hak etmiyoruz bu guzellikleri.

 • Mrb. Anlatım çok güzel olmuş emeğinize sağlık. Bu ayın sonunda gitmeyi düşünüyorum. Orda mangal yapabiliyor muyuz?

Yorum Bırak