Memleketten Öyküler

Kabak Koyu Kamp ve Ulaşım Rehberi

Kabak Koyu‘na yemyeşil yüksek tepelerin arasında keşfedilmeyi bekleyen bir cennet diyebiliriz. Ulaşması biraz meşakkatli olsa da ulaştıktan sonra kendinizi tam olarak doğanın kalbinde hissedebileceğiniz bir yer. Fethiye’de gittikçe popülerleşen Ölüdeniz’e nazaran Kabak Koyu kendisini bugüne kadar koruyabilmiş ender yerlerden.

Her gün sabah ve akşam saatlerinde hep beraber yapılan yoga seansları, ücretsiz bir şekilde yüzebileceğiniz denizin yanı başındaki havuz, başınızı kaldırıp etrafa baktığınızda tüm heybetiyle sizi karşılayan yüksek tepeler… Böylesine doğal bir ortamda geçirilecek bir gün bile huzurla dolmak için yeterli.

Kabak Koyu’nda, turkuaz rengindeki denize doğru güneşlenmek dert tasa bırakmıyor insanda. Sahili biraz taşlı olsa da denize girip biraz uzaklaştıktan sonra dönüp, koyu çevreleyen tepeleri izlemek paha biçilemez. Sahilde gece vakti uzanıp yıldızlarla dolu gökyüzünü izlemek de ayrı bir keyif.

Masallardaki öyküler gibi Kabak Koyu’nun da kendine has bir öyküsü var. Mesela akşamları, eğer şanslıysanız, toplu halde dolaşan ateş böceklerinin muhteşem gösterisini izleyebilirsiniz. 🙂 Bu ateş böcekleri o kadar fazla ki çadırın içinden bile farkedilebiliyorlar. Benim gibi küçüklüğünden beri ateş böceği görmemiş birisi için muazzam bir deneyimdi.

Kabak Koyu’na inerken mola verdiğim bungalow’un teras manzarası:

kabak koyu bungalow

Kabak Koyu’na Nasıl Gidilir?

Kabak Koyu’na gitmek için öncelikle Fethiye’nin merkezinden kalkan Faralya minibüslerine binmeniz gerekiyor. Bu minibüs önce Ölüdeniz’e uğrayıp ardından 1 saat süren bir yolculukla Faralya Köyü son durağına gidiyor. Kabak Koyu’na inen patikaya ulaşmak için bu son durakta inmeniz gerekiyor. Son durakta indikten sonra isterseniz sarı-kırmızı boyalarla işaretlenmiş taşları takip ederek 30-35 dakikalık bir yürüyüşle koya varabilirsiniz. Kabak Koyu’na inen bu patika doğal yollarla, gidip gelen insanların ayak iziyle oluşmuş; kondisyonu olmayanları zorlayabilecek düzeyde bir yol. Yürüyeceğiniz bu yol aynı zamanda Likya Yolu rotası üzerinde yer aldığından; etrafta trekking batonlarıyla yürüyen birçok kişiyi görmek mümkün.

Bahsettiğim yolu yürümeyi tercih etmezseniz son durakta bakkal-cafe tarzı bir yer var. Oradan 5-6 kişilik arazi araçları sizi belirli bir ücret karşılığında koya kadar indiriyorlar. Bu aracı kullanmanız, aşağı inen yolda karşılaşacağınız manzaraları kaçıracağınız anlamına geliyor. 🙂

Kabak Koyu’na inilen yolda böyle muazzam manzaralar bekliyor sizi:

kabak koyu manzara

Kabak Koyu’nda Kamp Yapmak:

Kabak Koyu’nda kamp alanları dışında çadır kurmak yasaklanmış durumda. Orta yaşlı bir bekçi kamp kuranları uyarıp, çadırları kaldırmak için görevlendirilmiş. Ben gittiğimde kamp alanlarının baya pahalı olması sebebiyle, koya tam olarak inmeden çadırımı kurup, kamp yapmıştım. Bekçiye yakalanmadan kamp yapmak istiyorsanız çadırı fazla görünür bir yere kurmayıp, bir de havanın biraz kararmasını beklemelisiniz. Eğer ben kamp felan uğraşamam derseniz geceliği ortalama 100-120 TL’ye bungalov tarzı evlerde kalabilirsiniz.

Çadırınızı deniz gören bir yere kurduysanız manzaranız aşağı yukarı şöyle oluyor: 

kabak koyu kamp

Kabak Koyu hakkında sorularınız varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Tüm fotoğraflarım için Instagram’dan takip edebilirsiniz: @mucahitmuglu

Yazar Hakkında

Mücahit Muğlu

Yorumlar

Yorum Bırak