Sizin Öyküleriniz

Tayvan Gezi Yazısı

tayvan gezi yazısı

Tayvan gezi yazısı. Yazı ilk yurt dışı gezisini Tayvan’a yapmış olan Murat İlk tarafından yazılmıştır. Tayvan’a ait tüm içerik ve fotoğraflar kendisine aittir.

Selamlar,
Şu yazıları yazmakta çok üşengecim. 😀 İlk yurtdışı gezim olan Tayvan için bir şeyler paylaşcağım. Daha önce Kıbrıs ve Sakız adasına gitmiştim kısa süreli bu gezileri saymazsak Uzak Doğu benim için ilk yurtdışı gezisiydi ve alfabesini okuyamadığım bir yere gidiyordum. Küçük yaştan bu zamana kadar hayalini kurduğum Japonya için 5 haftalık biletlerimi aldım. (vize ve final sınavları arasındaki) ve bir ülkede daha gezebilirim dedikten sonra dünya haritasını açtım. 🙂 Daha önce İstanbul’da misafir ettiğim Tayvan‘lı arkadaşımı (İlk yabancı arkadaşımdır.) ziyaret edebileceğimi düşündüm. Neyse Japonya’da 1 gün konaklayıp Tayvan’a geçtim. Tayland değil bu arada Tayvan. 😛  Yıllar önce Çin’den ayrılmış bağımsız bir ülke olmuş. Japonya ile Filipinler arasında bir ada ülkesi. Çin halkı ile güzel anlaşıyorlar sadece bürokratik problemleri var. Tayvan‘lılar çok sıcak kanlı dürüst yardım sever insanlar, bizim Anadolu insanımız gibi 🙂

İlk paragraftan edebiyatla aramın çok iyi olmadığını farketmişsinizdir affola. 🙂

Rize’nin okyanusun ortasında olduğunu düşünün öyle bi yeşil!
Doğusu yemyeşil batı kıyısı Konya gibi düz.

Hayati internet bilgisini araya sıkıştırayım. Havaalanında sim kart aldım 1000 Tayvan dolarına o zaman 70 liraya denk geldi. 1 aylık sınırsız internet ve yeterli konuşma kredisi dahil. 🙂

3 hafta kaldığım bu güzel ülkede 10 günlük bir bisiklet turu yaptık. Başkent Taipei’den Doğu sahilini takip ederek en Güneye Kenting’e (deniz plaj güneş) indik ve daha sonra Kaohsiung’a (Gauşong diye okunur) pedalladık. Sonrasında da tren ile Taipei.

Mango bahçeleri, hergün içtiğim taze soğuk çaylar, yerliler (aborjinler)in restaurantı, tapınaklar, milli parklar, müzeler, sanat galerileri bir ülkeyi kuzeyinden güneyine gezip altını üstene getirdim 🙂

Arkadaşım Cindy ve 2 kız arkadaşı tüm bisiklet turunu organize ettiler ben de keyifle pedal çevirdim. Öyle ki şehir merkezinden uzaklaşınca ingilizce bilen birini bulmak çok zor. Şehir merkezinde ulaşım araçlarında ingilizce isimler kullanılıyor. Rahatlıkla gezilebilir ama küçük kasabalarda zor. Tabii o zamanlar google translate fotoğraftan çeviri yapamıyordu.

Anlatmakla bitiremeyeceğim güzel anılarım var. Hep güzel insanlarla karşılaştım. hem hostellerde hem couchsurfing den bulduğum hostlarda kaldım. hatta bir Filozof beni misafir etti kültür ve tarih hakkında çok şey anlattı ve 2 gün boyunca isteğim yerleri gezdirdi. Anneler günü için kaldığım hostun anneannesini ziyaret ettik. Anneanne ve dede bana Tayvanca birkaç kelime öğretti. Yakışıklı vs. dediler. Galiba damat geliyorum diye düşündüler 🙂 Çok şekerlerdi.

Tayvanlılar kendilerini Çinlilerden farklı görüyorlar. Daha üstün daha iyi olduklarını düşünüyorlar ki gerçekten öyleler. Örneğin öyle Çindeki gibi böcek maymun eşşek vs. gibi şeyler yemiyorlar. Akşam yemek yeme alışkanlıkları bizden biraz farklı. Evde yemek yerine night market lerde yiyorlar. Akşamları bazı sokaklarda fast food şeklinde yiyecek içecek satan yerler kuruluyor. bazıları tezgah bazıları ufak dükkan şeklinde. Genelde yemeklerini ellerine alıp gezerek yiyorlar. Ben de hiç çekinmedim yemek konusunda domuz ürünleri ve kahverengi yumurta dışında herşeyi yedim ve kilo aldım !

Neyse şiddetle tavsiye ederim Tayvanı gezip görmenizi. Fotoların hemen hepsinde konum bilgisi var. Gitcek arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olurum. Para olan arkadaşlar THY direkt uçuşlara başladı. Taipei Uluslararası havalimanına inmek şartıyla vardığınızda 5 dk. içinde vize alabilirsiniz. bide şey eğer giderseniz benim için yeşil çay getirrir misiniz? :):):):) Evdeki stoklarım bitmek üzere.

Küçük bir anımı daha ekleyim. HSBC’den kullandığım kredi kartının taksidi ödeyebilir miyim diye bankaya doğru yürüyordum. O gün için haberleşip bulaşamadığım bir arkadaşdan dolayı da canım sıkkındı biraz. Taipei 101 kulesinin yanından giderken arkamdan bi ses Murat diye seslendi !!!! laaan Tayvan’dayım kim tanıyo beni burda ikinci kez duyunca döndüm arkamı sarışın bi kız koşarak geliyo 😀 afalladım. 2 yıl önce 1 aylık Türkiyede bisiklet turu yaptığım Dutch arkadaşlardan birisi. Kız Yeni Zelanda’da yaşayan erkek arkadaşını ziyaret etmiş Hollandaya dönüyor. Uçak aktarması Taipei’den Shuttle servis ile 1 saat gezebilmek için şehirmerkezine geliyor ve servisten inmek üzereyken beni görüyor 😀 dünya cidden küçük işte

Bir ara Japonya gezim için de paylaşım yapacağım.

I love Taiwan

Yazar Hakkında

Yol Öyküleri

1 Yorum

Yorum Bırak