Sizin Öyküleriniz

Svalbard, Longyearbyen Gezi Yazısı

Svalbard, Longyearbyen gezi yazısı. Yazı Mehmet Bostan tarafından yazılmıştır. Tüm içerik ve fotoğraflar kendisine aittir.

Svalbard, Longyearbyen’de 6 ay gece 6 ay gündüz şeklinde geciyor. Benim 3-4 günlük bulundugum sürede güneş hiç batmadi ve bu biraz dengemi bozdu diyebilirim. Burada mezarlık yok, insan cesedinin bozulmadığı tek yer. Eger yaşlanırsaniz ana karaya gönderilirsiniz. Yer 25 metre derinliğe kadar donmuş durumda. Herhangi bir kimyasal savaş ve kıyamet senaryosu için kıyamet ambari bulunmakta.(Global Seed Vault). Bu ambarda dünyada ki aklınıza gelebilcek bütün bitkilerin tohumu mevcut. Bu ambar burada çünkü tohumlarin bozulma imkani yok, hava koşullarından dolayı. 7000 e yakin kutup ayısı var burada. İnsan sayısının 5 katı. Balina, mors, Swedish home, kutup kuşları vs vs. Tam bir wildlife benim sevdiğimden. İnsanoğlunun yaşabildiği en kuzey nokta burası. En kuzeydeki şehir, en kuzeydeki kilise, en kuzeydeki Lenin heykeli vs vs. Ve birde Piramidden adlı hayalet şehir. Eski Rus maden şehri .Sovyet dağılınca o günden bugüne burada sadece 6 kişi kalmiş koca şehirde. İste burası beni benden aldı 🙂 Açıklama kısmını geçecek olursak tecrübelerimi yazayım. Burası aşırı pahalı. 2 haftada bir ana karadan gemiyle erzak ve diğer ihtiyaçlar getiriyorlar. Bu yüzden ateş pahası diyebilirim. Kalacak hostel gecelik 300 liradan, yemekler 100 liradan, bira 30-40 liradan başlamakta. Ama bu sizi korkutmasın çünkü ben burayi çok ucuza kapattım. 🙂 Anlatıyorum..

Svalbard, Longyearbyen Gezi Yazısı 1

Havalimanının yanında bir kamp alanı bulmuştuk Rahmi ile birlikte internet üzerinden konuşarak. Oda 2 gün sonra burada. Ama pek bilgi yok. Çünkü buraya gelen giden yok. Neyse dedim havalimanının yanında madem, direk oraya gider ordan plan yaparım diye düşündüm. Oslo dan Norwegian uçusları var buraya. Tromso da olur. Bilet geliş gidiş 180 euro ya aldım. Aslında şuan interraildayim. Fakat geçen sene de yaptığım için farklı bişeyler arıyordum. Zaten sürekli yurtdışına çıkan,otostopa çıkıp kamp atan biriyim. Trolltunga ve kjearabolten’a tırmanıcak kamp atıcaktım, Norveç dağlarında 1 hafta gezicektim. Ama buda tatmin etmeyince sonunda Svalbard’i buldum.

svalbard gezi yazısı 2

Neyse uçuş ortalama 3-4 saat sürüyor Oslo’dan. İner inmez kamp alanını gördüm. Zaten inmeye yakın buzullari görünce kalbim yerinden çıkıcaktı heycandan. Yumurtadan çıkmıs karetta yavrusu gibi yol iz bilmeden kamp alanına koşmaya başladım direk(giderken kuşlar saldırıcak korkmayın. 🙂 Kamp günlük 40 tl. Hostellerin 300 tl olduğunu düşünürsek bedava. Zaten benim tüm interrail bütçem 300euro. Buna mecburum ama sevdiğim için 🙂

Husky Bizam çadırım ve -12’lik uyku tulumum var. 20 liralıkta klasik askeri matım var uyku ekipmanı olarak . Amsterdamlı genç birisi işletiyo. Gittiğimde buraya kamp atan daha önce hiç Türk olmadı deyince acayip mutlu olmuştum, ilk olacaktım 🙂 Sıcakkanlı müthiş birisi. Yani alanda kalmak 120 nok günlük. Eger çadır ve ekipmanınız yoksa 150nok daha verip sahip olabilirsiniz ama benim param olmadığından önlemimi aldım. Çadırlar 5 mevsim buza dayanıklı. Ben husky nin içinde 8 kat giyinip uyuyodum fakirlikten.

Burada kafanıza göre silahsız dolaşamazsınız etrafı. Ya bir tura katılacaksınız yada silah kiralıyacaksınız. Kutup ayısı tehlikesi var. Silah fiyatını bilmiyorum. Ben turlari araştırmıştım. Değişik turlar var. Bunların en sağlamı bana göre Piramidden Boat tour. İster kayak yapın, isterseniz Sibirya kurtları sizi kızak ile çeksin, ister fosil turuna çıkın, ister morsları yakından görmeye vs. Bunlari Svalbard Activities yazarsanız sitesinden bulursunuz, fiyatlarını ve olayın nasıl olduğunu.

kutup ayısı çıkabilir

Svalbard da Piramidden tura katılabilmek için 6 ülke 10 şehir gezmiştim ve sadece 26 euro harcamıştım. Dışarda kaldım, konserveden yedim, garson yüzü görmedim, suyumu çeşmeden yemeğimi marketten aldim kısacası. Eger Svalbard’a kadar gidip Piramidden tura param yetmezse kafayı yerdim. Ama bukadar az harcamayı bende beklemiyordum. 9 günde 4 kilo verdim. Bu arada öyle normal gezen biri değilim bu açlıkla da. Sabah 5’te parkta,garda,havaalanında vs.. nerdeysem uyanıp başlıyorum gezmeye, gece 11-12 de yatıp tekrar aynen devam.

Ren geyikleri sabah çadırınızı yalayabilir :)

Ren geyikleri sabah çadırınızı yalayabilir 🙂

Çadırımı kurana kadar soğuk kelimesini çok daha iyi anladım. Normal bir soğuk degil. G.t kesiyo yeminle.(İçlik alın en büyük pişmanlığım) Millet gelmiş The North Face’ler falan. Ben Decathlon terk tişört hırkayla gelmiştim. Çantamda toplam 6 çorap, 3 atlet, 2 kot, 3 tişört, 1 kalın kapşonlu bitanede hırka vardı. Bunların hepsini giydim 🙂 Bildiğiniz mumya oldum. Ama artık üşümüyordum. Kamp sahibine şehre kutup ayısına yakalanmadan nasıl giderim dedim.Otobüs ve taksi var dedi. Param yok olmaz otostop oluyo mu dedim. Bilmem hiç deneyen duymadım dedi güldü. Iyi peki dedim çıktım havalimanı yoluna. Zaten hemen arkası. 1 dk beklemeden bir Norveçli kadın aldı. O an anladım ki otobüse de para vermicektim. Diğer tüm günler toplasanız 5 dk beklemedim otostopta. Araç çok az ama gidecek yer yok. Bir şehir var birde havaalanı. Adamlar mecbur geçiyo.

svalbard gezi yazısı 1

 

Şehre vardım gezdim hemen, 10 dakikada bitti şehir. Garip biyer tabi bildiğimiz tarzda değil. Evlerin zemini yok havada ,yalıtım için. Herkesin penceresinin yanında metal kutu var o buzdolabı oluyo. Pencelerde perde yok kalın tahtalar var yazları yatarken karanlık sağlayabilmek için. Bide herkes 2-3 dil biliyor ve soğuk iklimin sıcak insanları tadında vs vs. Neyse dedim direk gideyim şu Piramidden turunu ayarlayayım. Girdim bir tur şirketine Piramidden turu nekadar ? 1700 nok. Oha !! Ben bu parayı verirsem dönünce aç gezerim Norveçte dedim kendi kendime . İndirim yapmıyo musunuz? Hayır. Ama param yok ve çok istiyorum. Malesef yapmıyoruz sabit fiyat. İyi peki dedim çıktım. Tarlası yanmış çiftçi oturuşu yaptım kapının önüne. Napsam napsam diye düşünüyom. İçeri girdim, gemi nerden kalkıyo dedim. Tarif etti. Gelecek tur nezaman ? Malesef bugün bitti birazdan dönücekler dedi . Iyi dedim gittim limana. Herkes indi kaptanı bekliyom. Kaptanı direk durdurdum. Merhaba, ben bu tura katılmak istiyorum ama çok param yok bana indirim yapar mısın öğrenciyim. Onu tur sirketine sorun dedi. Yok ben size 1000 nok vereyim hiç sormayayım, siz bana bilet kesin olur mu? Baktım güldü olur dedi ben havaya uçtum 🙂 Sonra gittim aldim elime kağıdı tekrar gezeyim bari şehri dedim. Baktim Svalbard otelin önünde bir grup otobüse biniyo Taxi Maxi isimli tura katılcaklar . Ulan bi baktım kalabalık olduğundan millet üstünkörü bileti gösterip biniyo. Girdim sıraya elimde ki piramidden kağıdını gösterir gibi yapıp bindim adam welcome deyip güldü hemen geçtim bir koltuğa oturdum bedava tur 🙂

Taxi Maxi Şoförü Marjinal Temel Reis Abi

Taxi Maxi Şoförü Marjinal Temel Reis Abi

Bu tur yaklaşık 2 saat sürüyo , Longyearbyen ve tüm çevresinde nevarsa araçla gidiyosunuz inip görüyosunuz fotoğraf falan çekip tekrar otobüse. Mesela önce eski maden ocağına götürüyo sonra da kiyamet ambarına gibi. Tüm Longyearbyen ve çevresini öğrendim diyebilirim. Çok güzeldi benim için. Neyse tur bitti. Hava kararmadığından ve keşfetme arzumdan hala gezesim var, 5 dakikalık şehri. Birazcık yukarı çıkayımda şu buzula göreyim dedim. Ah ulan silah olsa dururmuyum falan diye yürüyorum söylenerek tek başıma. Baktım yine bir grup 🙂 Ama bu defa adam isim okuyup çagırıyo. Gittim sordum bu ne turu diye. Fosil turu dediler . Fosil turu şu oluyo. Orda tam 20-30 milyon yıllık agaç ve yaprak fosilleri var. Taşlarin arasına sıkışıp kalmışlar yanardağ patlamasında ve hiç bozulmamışlar. Çekiçle hafif vurup taşı ayırınca fosili buluyosunuz. Olayın en güzel tarafı ise o fosil sizin oluyo. Çünkü burası bir ülkeye ait değil ve yasa denen bişey yok. Al götür kimse bisey diyemiyo . Müthiş bir olay. Neyse baktım tüm isimler okundu adam önde köpeğiyle birlikte millet arkada gidiyolar. Takıldım peşlerine. 10 dk birlikte dağ tırmandık adam farketti beni. Sen kimsin? Ne yaptığınızı merak ettim sizinle birlikte yürümek istedim dedim. Fakat bu tur ücretli 400 nok dedi. Tamam ozaman ben birazdan ayrılırım dedim. Neyse milletin bakışları üzerimden dağa doğru çevrildi ben yine aynı sekilde peşlerinden yürüyorum. 10 dk sonra baktı yine ben. Dostum neden hala geliyosun dedi. Param yok ve tura katilmak istiyorum dedim. Oda mümkün olmadığı söyledi. Ozaman bende sadece dağa tırmanmak istiyorum bunun sakıncası yok dedim . Fakat silahın olmadan çıkamazsın dedi. Sizde var işte dedim. Sonra bi anda sen nerelisin dedi. Türküm dedim. Umarım daha fazla Türk gelmez deyip espriyle karışık bozdu beni pezevenk. Ama sonra gülümsedi tamam hadi katıl bize dedi ve birlikte devam ettik.

svalbard gezi yazısı

Adam yolculuğun sonlarına doğru beni okadar çok sevdi ki millet gidince arabasıyla başka dağa çıkıp burdada fosil aradık sevdiceğim Betül için:) Saat gece 2 olmuştu ama hava aydınlık. Otostop çekip kampa döndüm. Çadırdan konserve bezelye ekmeğimi alıp kamp evine gittim. Bi baktım bir kazan yemek. Hemde etli tavuklu falan. Bu kamp alanında hergün bedava yemek var. Eğer sabah konserve falanla idare ederseniz akşam güzelce karnınız doyacaktır merak etmeyin. Kamp günlük 40 lira ama yemek var her aksam bedava. Oranın yemek fiyatlarını düşününce kar ediyosunuz. Bildiğin kyk yurdu 🙂 3 4 saatlik uyku sonrasi Piramidden tur için kalktım çadırda geriliyom. Bir baktım birileri whale whaleee diye bağırıyo. Sesi duyar duymaz çadırdan bir çıkışım var anlatamam. Tabanım g.tüme değerek sahile koştum. Balina ve morslar geçiyo. Çadırımın dibinde hemen 🙂 Ağzım açık balinaları izlerken fotoğraf çekmeyi unuttuğumu fark edip onlar bayaa uzaklaşınca uzaktan bikaç poz yakalıyabildim belli belirsiz. Klasik konserve ekmek kahvaltı ve otostop sonrası Longyearbyen a geldim. Limana gidip gemiyi bekledim ve tur başladı.

Teknede balina eti ve votka veriliyor. Tadı cigere benziyor :)

Teknede balina eti ve votka veriliyor. Tadı cigere benziyor 🙂

Bu turda Longyearbyen a yakin bütün koyları geziyorsunuz. Sadece Svalbard da yaşayan kutup kuşlarını, buzulları görüyorsunuz ve Piramidden hayalet şehre gidiyorsunuz. Bu şehirde 4 erkek 2 yaşlı kadin yaşıyor yıllardır.(Ayni soru benimde aklıma geldi ama soramadım:) Burayi terk etmek istemiyolarmış ve burada internet, elektrik, telefon vs vs. Hiçbirşey yok. Kendilerinden başka insanda yok. Otel yapmışlar bir binayı ama sadece gelen turistlere votka veriyolar. Bitane yaşlı adam 200 kişilik binada tek yaşıyor:) Biz gelmeden 3 saat önce mutfağa kutup ayısı girmiş ve bütün erzakları param parça etmiş. Bayaa dağınıktı ortalık.

Terk edilmiş odada sinema filmleri

Terk edilmiş odada sinema filmleri

Şehirde terk edilmiş evler, sinemalar,spor salonları, çalışma ofisleri, tiyatro sahneleri vs.vs. bildiğin korku filmi yaşıyorsunuz burda . Önce sevimli Rus askeriyle sonrada kafanıza göre istediğiniz binaya girerek kafanıza göre geziyosunuz . Benim favorim burası oldu. Odanin birinde eski piyano ve müzik aletleri var mesela yerlere dağılmış notalar falan diğer odada madenin gelir giderlerinin evraklari. Diğer odada bir kadına veya adama ait kıyafetler,çekmecede aile fotoğrafları siyah-beyaz, özel eşyaları, dolabı. Bir diğerinde tiyatro veya sinema salonu, koltukları tozlanmış, yıpranmış vs vs. Muhteşemdi muhteşem…

pyramiden tur eski evler

Eğer şanslıysanız kutup ayısı görürsünüz. Ben mors, balina ve kutup kuşlarını gördüm ama ayı denk gelmedi.Elimden geldiğince uzun tuttum iyice kavrayın diye. Kafanızı şişirdiysem affola. Benim için seyahat tamda bu demekti ve bir hayalim daha hayalim gerçekleşti. Haa buarada ‘TEK’ çıktım ve hala tekim. 🙂 Bunlari Oslo havaalanında yatarak yazıyorum. Geceyi burda geçirip yarin Trolltunga ve Kjearabolten a tırmanıcam. Cebimde şuan 30 euro ve Norveçte dağlarda geçirmem gereken 4 gün var. Parayı sorun etmeyin yola çıkın durmayın.

Yazar Hakkında

Yol Öyküleri

Yorumlar

Yorum Bırak