Sizin Öyküleriniz

Doğu Ekspresi Hakkında Tüm Bilgiler

doğu ekspresi güzergah
Doğu ekspresi gezi yazısı. Yazı Hakan Doğukan Savaş tarafından yazılmıştır.

Doğu Ekspresi’nden daha fazla fotoğraf için Instagram adresim: @mucahitmuglu

Doğu Ekspresi Tcdd bilet fiyatları ve Kars hakkında diğer tüm detaylar:

Ulaşım:
Tren her gün saat 18.00 da Ankara’dan kalkıp Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum rotasını izleyerek eğer şanslıysanız 24 saat sonra Kars’a varıyor. Her gün aynı şekilde Kars’dan da sabah saat 7.45 de hareket ediyor. Biz giderken önümüzde ilerleyen yük vagonu yüzünden sadece 1 saat rötar yedik. Ancak dönüşte 7.45 de kalkması gereken tren -31 derece gibi sınırları zorlayan hava koşulu nedeniyle dondu ve saat 9.15 de kalkabildi. Giderken aynı şekilde zaman zaman frenleri donduğu için 8 saat rötar yedik.
Biz 4 kişi gitmiştik ve diğer iki arkadaş dönüşte uçağı tercih etti, sanırım Türk Hava Yolları ve Pegasus’un Kars’a her gün uçuşu var.

 

 

Tren:
Trende Pulman, kuşetli ve yataklı vagonlar var.
Pulman klasik bildiğimiz otobüs gibi oturmalı gittiğimiz bunlardan yanılmıyorsam 4 vagon var. Bunların fiyatı 35 TL civarı sanırım.

Kuşetli bölüm 4 kişiden oluşuyor ve koltuklar yatak olabiliyor. Görevliler paketli şekilde nevresim, pike, yastık örtüsü ve yastık dağıtıyor. Bu bölümün fiyatı 51 TL.

Yataklı vagonda her bölümde 2 kişi kalıyor ve burası otel gibi nevresim vs. ek olarak havlu terlik ve havlu veriliyor kabinlerde lavabo, dolap, buzdolabı(dolayısıyla eğer istersen soğuk bira) var ve dolabın üstteki çekmecesi çekildiğinde masa olarak kullanılabiliyor.
Buranın da fiyatı 86 TL.

Yemekli vagon maalesef kısa bir süreliğine yokmuş sanırım yeni ihale hazırlanıyormuş vs. Trende sadece su, kola, meyve suyu ve bisküvi var. Bu nedenle minimum 24 saat yolculuğu düşünerek sağlam gelmek lazım. Hatta kamp ocağı, elektrikli ocak, çaydanlık vs getirilirse menemen, çay keyfi yapılabilir. Görevliler bu şekilde karınlarını doyuruyor. Bir adet priz var ve o da yukarıda bu nedenle uzatma kablosu faydalı olur.

Kuşetli vagonun okuduğum kadarıyla şöyle bir durumu var; 4 kişilik bölümde daha az sayıda bilet alınırsa 2 ya da 3 mesela ve diğer koltuğa bilet alan kadın yolcu, erkek olan kabinde seyahat etmek istemezse erkeği çıkarabiliyorlarmış. Bu nedenle arta kalan koltuk için çocuk bileti almak çözüm olabilir. Yataklı içinse kabini ya çift olarak satın alabiliyorsunuz ya da tek kişi olarak alırsanız 130 vb bir ücretle tek başınıza satın alıyorsunuz.

Kuşetli ve yataklı vagon ikiside gayet güzel. Yataklar aynı, trenin sesi tabi ki duyuluyor ama rahatsız edici boyutlarda değil. Dışarısı -30 derecelerken trende şortla uyumak mümkün, kuşetli ve yataklı kısımlarda kabinin sıcaklığı ayarlanabiliyor. Tren hafif sallanırken beşik gibi bir etki yaratıyor ve trende uyumak çok rahatlatıcı oluyor. 30 saatlik yolculuk ardından kesinlikle yorgunluk hissi olmuyor.

 

Trenin en net olumsuz tarafı tuvaletler. Tuvaletler pis. En temiz tuvalet trenin sonundaki yataklı vagonun alaturka tuvaleti. Bu tuvalette su da bulmak mümkün diğerlerinde olmayabiliyor. Ya donuyor ya da çabuk bitiyor. Ama yataklının sonundaki tuvalette su da vardı yolculuğun son saatlerine kadar. Yataklıda ki görevli izin vermeyebiliyor o vagona geçmeye ve tuvaleti kullanmaya. İlişkileri iyi tutmak ya da sinsi olmak önemli.

Yolculuğun bence en güzel manzaraları Sivas sonrası Erzincan yakınlarında başlıyordu. Donmamış, donmak üzere olan ve donan akarsular, yer yer ağaçlar ve karın beyazının seyir zevki son derece güzel. Erzurumdan sonra zaten her yer alabildiğine beyaz.

doğu ekspresi

Konaklama:
Biz polis evinde konakladık. Çift kişilik odaya 80 yani kişi başı 40 TL alıyorlar. Ancak bir polisten referans istiyorlar. Öğretmen evi de yaklaşık aynı fiyatlarda. Şehirdeki hotellerin hemen hemen hepsinin booking de hesabı var ve minimum 65-70 den başlıyorlar. Ama 25 TL daha verip otelde kalmaya değer. Polis evinde bi kasvet bi ağırlık, zorla işletilen bir devlet dairesi edası var. Kaloriferin havasını alır mısınız dediğimizde anahtarı gel al, havasını sen al diyecek kadar rahatlar. Konaklama konusunda couchlara ihtiyaç var.

Kış mevsimi için hava koşulları:
Kars çok soğuk. Gündüz de soğuk ama gezmenize engel olan bi soğuk yok zaman zaman kısa sürelerle eldivensiz dahi gezilebiliyor ancak güneş battıktan sonra şehir niyeti bozuyor. Biz donmamak için zaman zaman A101 ve BİMlerde mola vererek yürüdük. Şehirde bir hayli BİM ve A101 var rahat olun. Gözünüz korkmasın, soğuğa alışık olanlar ve soğuğu sevenler için sıkıntı yok, soğuktan nefret edenler için çok soğuk olan Kars’la mücadele etmek için termal içlikler şart. Eldiven ise olmazsa olmaz. Bir yerden sonra eğer bereniz delikli ise bütün o deliklerden donmaya başladığınızı hissedebiliyorsunuz. Bunlar saat 9 civarı başlıyor. O sebeple arkadaşımın kafasında iki tane bere vardı. Yani donanımlı olursanız sıkıntı yok.

Kars:
Kars güzel. Bizim bir günümüz vardı sadece, ekibi ikiye böldük biz şehir merkezini tercih ettik diğer arkadaşlar Sarıkamışa gitti. Bol vaktiniz varsa Çıldır, Sarıkamış, Ani ve merkezi gezmek lazım. Çıldır 110, Ani 55 km uzaklıkta sanırım.
Belediye kars şehir turu diye iki adet güzargah belirlemiş ancak biz kafamıza göre gezdik. Şehri tepeden görebileceğiniz bir kalesi var çıkması zor olmayan. Çok eskilerden kalma önceleri kilise olan şimdinin Kümbet camii var görmeye değer. Genel olarak şehre dağılmış şekilde Baltık mimarisine sahip rus yapıları var. Bunların çoğu ya devlet dairesi olmuş ya da bakımsızlık içinde, satılık olanları dahi var.
Şehirde aşıklar otağı var. Burası yanılmıyorsam 9-17 arası açık ve günümüz aşıklarından İlgar abi orada oluyor. Kapalı ise kapıda yazan numarasını aradığınızda hemen geliyor. Aşık atışmaları ise ancak gruplar geldiğinde ya da ramazanda yapılıyormuş. Gittiğinizde muhtemelen ancak sohbet edebilirsiniz, aşıklık üzerine kısa sürede bir çok bilgi verdi bize. Isınmak ve sohbet etmek için güzel bir seçenek olabilir. Sokakların ızgara şeklinde olması okuduğum kadarıyla rusların etkisiymiş. Kaldırımları da bir hayli geniş.

Biz Ani’ye gitmek istiyorduk ancak yerel halk çok soğuk, kar, kış, kıyamet vs diye gitmemizi istemediler ve bizde gitmedik. Ancak akşam konuştuğumuz peynirci keşke gitseydiniz dedi. Bence sabah ilk giden araçla
Gidin orayı gezin ve sonrasında şehri gezin. Konuştuğum bir taksici 150 TL ye aniye gidip geliyorum geçimimi o şekilde sağlıyorum dedi. En konforlu gitme yolu bu sanırım. O tarafa giden dolmuş minübüs vs de varmış. Ulaşım var yani.

çıldır gölü

Diğer arkadaşlar’dan Sarıkamış:
Kars’a kadar gitmişken Sarıkamış’a da gidin derim. Burada ki kayak merkezi ne Uludağ’a ne de Kartepe’ye kesinlikle benzemiyor. Şehir merkezinde Eski Garajlar’dan Sarıkamış’a sık sık minibüsler kalkıyor kişi başı 8 TL. Dönüş içinde minibüsün numarasını aldığınızda size mutlaka yardımcı oluyorlar. Sarıkamış’a vardığınızda ilk işiniz kayak kıyafetlerinizi temin etmek olsun zira burası -20 gibi hissedilir bir soğuklukta. Kıyafetlerinizi ve kayak takımlarınızı aldıktan sonra hemen girişte bulunan kulübeden 1,5,10,20 geçişlik telesiyej kartlarınızı almalısınız. Telesiyejle çıkılabilecek iki etap var. İlki Bayraklıtepe durağı ikincisi ise zirve. Telesiyej kartınızı alırken zirveye kadar çıkacağınızı belirtin ve en önemlisi de yanınıza öğrenci kartınızı almayı unutmayın çünkü öğrenci indirimi tek geçişlik kart haricinde mevcut. İlk durakta indikten sonra 1.etaptan kaymak mümkün ayrıca burada dinlenebileceğiniz birşeyler içip yiyebileceğiniz bir kafe de var, eğer iyi bir kayakçıysanız veya kendinize güveniyorsanız bir sonra ki durağınız zirveden kaymak olmalı. Zirveye doğru gittikçe soğuk -25/30 arasında hissediliyor. Buna göre sıkı giyinmenizi tavsiye ederim. Zirveye çıktığınızda burada herhangi bir kafe yok ancak zirveden telesiyejle çok kısa bir mesafe inip bir aile işletmesi olan kafe de yemek yiyebilmeniz mümkün. Biz burada köfte ekmek yedik ve beğendik. Ayrıca tarçınlı çayıyla da içimizi ısıttık. Şansınız varsa tipi yağmadığı sürece rahat rahat kayabilirsiniz.

 

Yeme-İçme:
Kazım Karabekir Caddesinde, Kazım Paşa çay evi var şiddetle tavsiye ederim çayı çok güzel.
Kaz eti yemek isterseniz biz Google’dan bulduğumuz Kaz Evini tercih etttik. Hemen hemen tüm turistler buraya geliyor sanırım, gelen bir çok kişinin fotoğrafı var turistik bir işletme yani. Pilav üstü döner şeklinde olan bulgurpilavı üstü kaz eti 30 TL, çorbalar 6 TL (Isırgan çorbası favorim çok iyiydi.), Hangel var bir de mantının içi boş olanı ama üzerine bir de kızarmış soğan koyuyorlar inanılmaz lezzetliydi. O da 10 TL.

Peynir almak için Büyük Zavotlar peynircisini tercih ettik biz. Eski kaşar güzel. Kilosu 25, Gravyerin kilosu 45. Çeçil 17 TL.

Emektar trenlerin geleceği ne olur bilmem ama hala bu trenler devam ediyorken zaman geçirmeden çantayı hazırlayıp yola çıkın!

Doğu Ekspresi hakkındaki sorularınızı aşağıya yorum yazarak sorabilirsiniz.

Tüm fotoğraflarımı takip etmek isterseniz Instagram adresim: @mucahitmuglu

Doğu Ekspresi hakkında yazılmış bir diğer yazıya şuradan ulaşabilirsiniz: Doğu Ekspresi için Tüm Bilgiler

Yazar Hakkında

Yol Öyküleri

Yorumlar

  • Merhaba, Doğu Ekspresi’ni her zaman kullanabilirsiniz. Mart ayı bu seyahat için çok uygun olacaktır. 🙂

 • Merhaba, son bir haftadır (istedigimiz tarih için Doğu Expresinden bilet almak için) geceleri nöbet tutup örtülü kuşetli vagondan bir kompartman almak istiyoruz ama biletler açılmadan bitiyor herhalde 🙁 17 gün öncesinden bakıyoruz bi bakıyoruz biletler satışa açılmamış, bi bakıyoruz açılmış, yer kalmamış.. Bunlar 1 saat içinde gece olmuş olabiliyor. Ne zaman satışa sunuluyor, ne zaman doluyor anlayamadık. Bu konuda önerileriniz var mı?
  Teşekkürler.

  • katiyen bilet bulunmuyor, sistem açılır açılmaz kilit ve bilet tükeniyor… epi topu kaç bilet var? anında bitiyor arkadaşım… ben de aynı sorunu yaşadım… TUR.lar emiyor biletleri, TUR ile gitmek lazım

 • Merhaba, ellerinize sağlık öncelikle yazi cok bilgilendirici olmuş. Benim de ne zamandır aklimdaydi, yazinizi okuyunca harekete geceyim dedim ancak Ocak ayında gitmek nasıl olur? Bir de bilet bulma konusunda önerileriniz neler? Teşekkürler şimdiden.

 • Ben arkadaşımla birlikte gitmek istiyorum kuşetli mi yoksa yataklı vagon mu daha rahat ? Biz Ocak 2019 da gitmek istiyoruz bir izmirli olarak kar manzaralarıyla gitmek istiyoruz. Şimdi kontrol amaçlı 1 ay sonraki biletlere bakıyorum sadece pulman biletleri var diğer bölümlere bilet almak için ne zaman önceden bilet almak gerekir ?

 • Merhaba biz 2 kişi gitmeyi düşünüyoruz yataklı vagonda oda seçimleri boz mi yapıyoruz yapıyorsak neye göre yapmalıyız

 • merhaba ben aslında karslıyım çocukluğumda kara trenle gitmiştim hiç unutamam. şimdi nostalji yapmak istiyorum fakat bilet bulmak sorun diyorlar nerden, nasıl bulabilirim bilgilendirirseniz çok mutlu olucam…

Yorum Bırak