Seyahat İpuçları

HARÇSIZ ÖĞRENCİ PASAPORTU NASIL ALINIR? (2016)

harcsız öğrenci pasaportu

Öğrenci iseniz ve pasaport çıkartmak istiyorsanız harç bedeli ödemek zorunda değilsiniz. Yalnızca pasaport defter bedelini ödeyerekten harçsız pasaport sahibi olabilirsiniz.

10 Şubat 2016’da yürürlüğe giren yasa ile birlikte 25 yaş altı öğrenciler için pasaport ücreti alınmamaktadır.

Örgün, ikinci öğretim, açık öğretim ve uzaktan öğretim kapsamında ön lisans, lisans, lisansüstü düzeyde eğitim görmekte olan herkes harçsız pasaport çıkartabilir.

Eğer siz de 25 yaşını doldurmamış bir öğrenciyseniz harçsız pasaport çıkartabilirsiniz. Kimliğiniz, öğrenci belgeniz ve 2 adet biometrik fotoğrafınız ile emniyete gitmeniz yeterli. Öğrenci belgenizin ıslak imzalı ya da e-devlet kapısı üzerinden alınmış bir belge olması gerekiyor. Alındıktan sonra üzerinden 60 gün geçmiş olan öğrenci belgeleri kabul edilmiyor.

Harçsız öğrenci pasaportu süresi yaşınıza göre belirleniyor. 25 yaşına girmenize kaç sene varsa en fazla o kadar sürelik pasaport çıkartabiliyorsunuz. Eğer 18 yaşından küçükseniz direkt olarak 5 senelik pasaport veriyorlar.

Eğer bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihten sonra ücret ödeyerek pasaport çıkardıysanız; vergi dairesine başvurarak yatırdığınız parayı belirttiğiniz IBAN üzerinden geri alabiliyorsunuz.

Daha detaylı bilgiyi Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesinden alabilirsiniz: E-Pasaport

pasaport, öğrenci, ücretsiz

(AŞAĞIDA ANLATTIKLARIM YASA YÜRÜRLÜĞE GİRMEDEN ÖNCE PASAPORT ALMA ŞEKLİYDİ. ŞU AN AŞAĞIDAKİ AŞAMALARA İHTİYACINIZ YOK)

Harçsız Pasaport Çıkarmak İçin Yapılacaklar:

1- Öncelikle üniversitenizin öğrenci işlerine giderek Harçsız Öğrenci Pasaportu Başvuru Dilekçesi almanız gerekmekte. Aldığınız dilekçede yazan kısımları doldurmak sizin için daha kolay olacaktır. Dilekçede hangi ülkeye hangi tarih aralıklarında gitmek istediğinizi belirten bölümler ve ne için gitmek istediğinizi yazmanız gerek bir bölüm vardır. Gitme amacınızı bölümünüzle alakalı bir konferans olarak belirtirseniz dilekçenizin kabul edilme şansı artar.

Okuduğunuz bölümle alakalı konferansları şu siteden bulabilirsiniz.

Dilekçedeki tüm bölümleri doldurduktan sonra bölüm başkanı ve fakülte dekanına imzalatıyorsunuz.

2- Onaylanan dilekçenizi vergi dairesine götürerek bir de orada onaylatıyorsunuz.

3- Anlaşmalı bankalardan herhangi birisine gidip güncel pasaport defter bedelini yatırıyorsunuz ve bankadan ödeme dekontunu alıyorsunuz.

4- Dekont, Vergi dairesinden aldığınız belge, 2 Biometrik Fotoğraf ve Kimliğiniz ile emniyete giderek pasaport başvurusu yapıyorsunuz. Emniyette daha önceden parmak izi kaydınız yoksa emniyette kısa sürede parmak iziniz alınıyor. Ardından verdiğiniz adrese 3-4 gün içinde pasaportunuz kargolanıyor.

pasaport çıkartmak

Yazar Hakkında

Mücahit Muğlu

Yorumlar

Yorum Bırak