Memleketten Öyküler

Tarihin İçerisinde Keyifli Bir Mola: Cağaloğlu Hamamı

istanbul, cağaloglu, fatih, hamam

Cağaloğlu Hamamı, son zamanlarda çevremden sıklıkla duyduğum bir yerdi ama nerededir, nasıl bir yerdir hiçbir fikrim yoktu. E-mail’ime düşen Blogger Etkinliği davetiyesi ile artık burayı görmenin vakti geldi diyerek etkinliğe katılmaya karar verdim.

cagaloglu hamamı, ünlü konuklar

Fotoğraf: cagalogluhamami.com.tr

Hamamın girişinde daha önceden hamamı ziyaret eden ünlülerin fotoğrafları karşıladı beni. Her mekan bu tarz ünlü fotoğraflarını sergilemeyi sever ama buradaki isimler biraz farklı. Çünkü bu isimler öyle popçu felan değil her biri adını tarihe kazımış isimler. M. Kemal Atatürk, tarihteki ilk hemşirelerden Florence Nightingale, Birleşik Krallık Hükümdarı VIII. Edward, Alman İmparatoru Kaiser Wilhelm ve Indiana Jones’tan tanıdığımız  Harrison Ford burada yıkanan ünlüler arasında. 🙂

Cağaloğlu Hamamı, New York Times’ın Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 1000 Yer Listesi‘nde yer alıyor. Bu durum Türkiye dışından hamama ziyaret çeken önemli unsurlardan birisi. Hamam turistler tarafından fazlaca tercih ediliyor.

ölmeden önce görülmesi gereken 1000 yer, cağaloğlu hamamı

Hamamın içeride ve dışarıda olmak üzere çok güzel dizayn edilmiş iki tane avlusu var. Hamama yıkanma amacı dışında, yalnızca bu avlularda kahve içilmeye bile gelinebilir. 🙂  Zaten hamamda yıkandıktan sonra Beyoğlu Gazozu ikram ediyorlar. Bu güzel ortamda oturup serinlemek oldukça keyifli oluyor.

cagaloglu, hamam

Cağaloğlu Hamamı 1741 yılında I. Mahmut tarafından yaptırılmış. Yani bu hamam tamı tamına 275 yaşında. Yaşını göstermiyor diyemeyeceğim; her metrekaresinde tarihten izler bulmak mümkün.

Oldukça tarihi bir hamam olsa da temizlik olayları son teknoloji nano sistemlerle yapılıyormuş. Hamamın özelliklerini dinlerken bunu duyduğumda şaşırdım. Bu teknoloji ilk kez bir hamamın temizliğinde kullanılıyormuş. Yani temizlik konusunda içiniz rahat olsun.

hamam, cagaloglu, istanbul, gezilecek yerler

Cağaloğlu Hamamı‘nın içerisinde masaj salonları, berber, özel soyunma odaları, hediyelik eşya marketi gibi yerler de var. Hamama keselenmeye diye gidip tüm gününüzü bu mekanlarda geçirebilirsiniz.

hamam, masaj, kese, tellak, cağaloglu

Cağaloğlu Hamamı’nda güncel fiyatlar ise şöyle:

Hamamı Self Servis Kullanma Fiyatı: 30 Euro

Kese ve Yıkanma Fiyatı: 45 Euro

Cağaloğlu Full Hamam Paketi Fiyatı: 120 Euro (Ek olarak Kuru Masaj ve Aromaterapi Masajı içeriyor)

Hamamın içerisi çok nemli olduğundan kamerayla görüntü almak zor. Lensi buğulanan kameramla ancak şöyle bir kare çekebildim. 🙂

osmanlı hamamı, tarihi hamam

Web sitesinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Blogger Buluşması‘nı düzenleyen ve beni davet eden Cağaloğlu Hamamı ekibine çok teşekkür ederim.

Yıkanmak için gittiğimde bu yazı güncellenecektir. 🙂

Tüm gezi fotoğraflarım için Instagram adresim: @mucahitmuglu

Yazar Hakkında

Yol Öyküleri

Yorum Bırak