Sizin Öyküleriniz

Alaçatı’da 1 Gün

çeşme alaçatı
Yazar Nisa Erdem

Alaçatı diyince akla hiç şüphesiz taş evleri,dar sokakları, arnavut kaldırımları geliyor.Ancak ben seyahat ettiğim yerlerde gördklerm dışında damağımda kalan lezzetlere de çok anlam yüklerim.Bu seyahatimde de aklımda kalan ve mutlaka uğrayın dediğim yerleri sizinle paylaşmak istedim.

EN GÜZEL KAHVALTI İÇİN;

Biz kahvaltımızı konakladığımız Gözoda Butik Otel’de yaptık. Oldukça keyifli bir bahçesi  ev reçelleri ve sunumları ile gönlümüzü fethetmeye yetti. Ancak konakladığınız otelin kahvaltısı yoksa  Demlik Cafe’de de gününüzü güzelleştirecek bir kahvaltı deneyimleyebilirsiniz. Oldukça doyurucu porsiyona sahip kır kahvaltısının yanına baş döndürücü bir lezzete sahip demlik böreği istemeyi unutmayın.

SAKIZ ADASINDAN GELEN DAMLA SAKIZI İLE BİR KAHVE;

Kahvaltı sonrası Alaçatı‘nın meşhur damla sakızı ile taçlanmış bir türk kahvesini için Köşe Kahve’yi öneririm. Alaçatı’yla özdeşleşmiş bu mekan merkez konumu ile Alaçatı’nın havasını iliklerinize kadar hissetmek için güzel bir seçenek olacaktır.

alaçatı ot festivali

Damağınızı tatlandırdınız artık sıra ruhunuza geldi. 🙂 Ben her gittiğim yerde önce bir tepeden bakmayı severim. Pek tepe sayılmasa da biraz yukarıdan bakmak üzere Yeldeğirmeni’ne uğrayabilir ve daha sonra Alaçatı’nın ara sokaklarında kaybolmak üzere keşfe çıkabilirsiniz.

GÜZEL BİR EGE SOFRASI ;

Alaçatı’nın fotojenik sokaklarında çekilecek onlarca fotoğraftan sonra iyi bir yemek için Asma Yaprağı en doğru seçim olacaktır. Her detayı özenle düşünülmüş dekorasyonu ile birbirinden lezzetli yemeklerinin sizi büyüleyeceğinden şüphem yok.

1941’LERDEN GÜNÜMÜZE BİR  LEZZET ŞÖLENİ;

Tatlı için Asma Yaprağı’nda da seçenekler mevcut ama benim tavsiyem meşhur İmren Tatlıcısı’nda  Alaçatı’da kült haline gelmiş damla sakızlı muhallebiyi denemeniz yönünde olacaktır.

Sevdiklerinize ve kendinize hediyelik almak isterseniz yöreye özgü olarak: lavanta keseleri, ev yapımı reçeller ve sabunlar, damla sakızlı türk kahvesi tercih edebilirsiniz.

Tüm fotoğraflarım için Instagram @bitmeyenkesif takip edebilirsiniz.

Sorularınızı yazıya yorum yaparak sorabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Nisa Erdem

Yorumlar

  • Alaçatı için gayet iyi bir değerlendirme olmuş, oldukça faydalı bir yazı. Ege’nin gizli kalmış diğer bölgeleri için de bu tür rehberlere ihtiyaç var. Gökçeada, Bozcaada gibi yerler de en az Alaçatı kadar değerli ve önemli merkezler.

Yorum Bırak